Batı Trakya Türklerinin sorunları Balkanlar Okulu’nda ele alındı

Rumeli-Balkan Stratejik Araştırmaları Merkezi (RUBASAM) Gençlik Kurulu’nun organize ettiği Balkanlar Okulu’da Batı Trakya konusu ele alındı.

9 Nisan’da gerçekleşen Batı Trakya Türkleri ve Sorunları konulu seminer’e Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, DEB Partisi Gençlik Kolu Başkanı Burak Adil ve akademisyen Dr. Murat Derin konuşmacı olarak katıldı.

Seminerin moderatörlüğünü ise Trakya Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Birliği Başkanı Batuhan Hasan yaptı.

BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, 1923’ten günümüze kadar Batı Trakya Türk Azınlığı eğitimindeki dönemsel değişimleri ve azınlık eğitimindeki özerklik yapısının nasıl bozulduğunu anlattı.

Başkan Ahmet ayrıca bugünkü eğitimde mevcut sorunları dile getirdi.

Ahmet, çocuk azlığı bahane edilerek geçici olarak kapatılan ancak yeterli sayıya ulaşılınca bir daha açılmayan okulların durumu hakkında bilgi verdi.

Ahmet, azınlık okullarının çağdışı fiziki koşulları, Türkiye mezunu öğretmenlere okullarda görev verilmeyişi, mevcut öğretmenlere yönelik çağdaş eğitimin gereği seminerlerin düzenlenmemesi, çift dilde Türkçe – Yunanca eğitim verecek anaokulu talebinin karşılanmaması, okullarda bulunması ve oluşturulması gereken anadildeki kitaplıkların oluşturulmaması gibi sorunlar hakkında detaylı bilgi verdi.

BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet azınlık okullarının kasıtlı olarak çağın gerisinde nasıl bırakıldığını ve devlet okullarının nasıl planlı bir şekilde özendirildiğini örneklerle anlattı.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bulgaristan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyor

Read Next

AGİT Dönem Başkanı Osmani’den Azerbaycan ve Ermenistan’a çağrı