Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet kabri başında rahmetle anıldı

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı 21. yıl önce kaybettiği liderini kabri başında andı.

24 Temmuz Pazar günü düzenlenen Dr. Sadık Ahmet’i anma törenine çok sayıda soydaş katıldı. Törende yapılan konuşmalarda Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Müslüman Türkleri için verdiği mücadele ve anavatan Türkiye’de yaşanan darbe girişimi öne çıktı.

Dostluk Eşitlik Barış Partisi, merhum Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıldönümü vesilesiyle 24 Temmuz Pazar günü anma etkinliği düzenledi. Anma töreni öncesi Batı Trakya Türkleri, Yunan devleti tarafından verilmeyen azınlık haklarını haykırmak için 28 yıl aradan sonra Gümülcine şehrinde yürüyüş yaptı. Soydaşlar, hem azınlık hakları hem de Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup vatan hainlerine karşı anavatan Türkiye’ye destek olmak için yürüdüler.

Şehir merkezinde bulunan DEB Partisi merkez binasının önünden başlayan yürüyüş Rodop eski valilik binası önünde sona erdi. Valilik önünde yapılan konuşmaların ardından Batı Trakya Türkleri, Dr. Sadık Ahmet’i anmak için kabrinin bulunduğu mezarlığa yürüdüler. Merhum liderini rahmetle andılar.

Anma töreni salanın okunmasıyla başladı. Ardından Aşr-ı Şerif okundu. Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in yaptığı duanın ardından günün anlam ve önemini belirten protokol konuşmaları yapıldı.

Törende, ilk konuşmayı DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş yaptı. Ardından BTTDD Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hasanoğlu, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Makedonya Türk Birlik Hareketi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Avrupa Hür İttifakı EFA İletişim Başkanı Giorgos Papadakis ve T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı selamlama konuşması yaparak merhum Dr. Sadık Ahmet’in mücadelesi ile ilgili düşünceleri paylaştılar.

Törende son olarak merhumun eşi Işık Sadık Ahmet konuşma yaptı. Anavatanda yaşanan hain saldırıyı kınadı, törene katılan soydaşlara ve yurt dışından gelen misafirlere teşekkür etti.

Protokol konuşmalarında FETÖ hainleri tarafından geçen hafta anavatan Türkiye’de gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi konusu öne çıktı. Tüm konuşmacılar darbeye karşı olduklarını, anavatan Türkiye’nin yanında olduklarını dile getirdiler, birlik beraberlik ve dayanışma mesajları verdiler.

Anma röreni sona erdikten sonra soydaşlar DEB Partisi’nin Kozluköy yolunda bulunan genel merkez binasına gittiler. Parti merkezinde yürüyüşe ve anma törenine katılan soydaşlara yemek ikram edildi.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bul yıl da Dr. Sadık Ahmet’i anma törenini azınlık basını ile birlikte çok sayıda Yunan gazeteci de takip etti.

Kaynak: Millet Gazetesi

Read Previous

3 Bin yıllık Musa Ağacı’na büyük ilgi

Read Next

Gostivar’da “Milli İradeye Destek, Darbeye Hayır” gösterisi düzenlenecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *