Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Batı Trakya’daki Türk Azınlık Okullarının kapatılması hakkında yaptığı açıklamaya Yunanistan Dışişleri Bakanlığı cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin azınlık haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söylemesinin komik değilse de çelişkili bir durum olduğunu” denildi.

Batı Trakya Türk Azınlığı başta olmak üzere Makedon, Ulah, Aroman gibi azınlıkları sistematik olarak asimile eden Yunanistan’ın açıklamasında, “Tarih, Türkiye’nin yirminci yüzyılda topraklarındaki tüm azınlıkları sistematik olarak ortadan kaldırmasının sonsuza kadar en objektif tanığı olarak kalacaktır.” ifadesi dikkat çekti.

Yunan devletinin, eğitim alanındaki tercihleri, tüm Yunan vatandaşlarına eşit ve ayrımcılık yapmadan aldığı iddia edilen açıklamada, “Özellikle Müslüman azınlık için, bölgede faaliyet gösteren 115 azınlık ilkokulunda sağlanan eğitim, öğrencilerin tüm haklarını tam anlamıyla güvence altına alıyor.” ifadelerine yer verildi.

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

UEFA, Kosova ekibi Drita’yı hükmen mağlup ilan etti

Sonraki Haber

Son 24 saatte 141 yeni vaka, 2 ölü