İtalyan siyasetçi Pierpaolo Roberti, İtalya’nın kuzeydoğusundaki Slovenya sınırı boyunca yer alan Friuli Venezia Giulia bölgesine 1 Ocak’tan 10 Mayıs’a kadar giren göçmen sayısının 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 20 arttığını bildirdi.

İtalya Bölgeler Konferansı Güvenlik Komisyonu’nun 12 Mayıs’ta bir video konferans toplantısında konuşan Roberti, “Burası tıpkı Sicilya gibi İtalya’ya giriş noktalarından biri olduğu için, bölgemize girenler için 14 günlük karantina alanları düzenlemeliyiz.” dedi.

Şubat ayından bu yana Slovenya’ya geri kabul yok

Pierpaolo Roberti konuşmasında, ülkenin bu bölgesindeki göçün bazı ayrıntıları hakkında kapsamlı açıklama yaptı.  Roberti, “Friuli Venezia Giulia bölgesindeki sığınmacılar kesinlikle Schengen bölgesine veya Slovenya’ya ilk kez girmiyorlar.  Endişenin bir başka yönü ise Roma Mahkemesi’nin kararının bir sonucu olarak Şubat ayından bu yana Slovenya’ya herhangi bir resmi geri kabul olmamasıdır. Diğer taraftan, ikili anlaşmalar temelinde Fransa ile İtalya arasındaki sınırda Fransız polisi günde 80 ila 120 kişiyi geri gönderiyor.” dedi.

‘Önümüzdeki aylar çok sıkıntılı’

İtalyan polisinin Hırvatistan sınırını korumak için Sloven meslektaşları ile iş birliği yapmadığını ve ülkeye girişleri engelleyemediğini vurgulayan Roberti, “Yaz sezonunun başındayız ve sonbahara kadar muhtemel olarak devam edecek göç akışlarıyla birlikte önümüzde çok zor aylar var, ” diye konuştu. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor

Sonraki Haber

Ünlü isimler sosyal medyadan Filistin’e destek mesajları vermeye devam ediyor