Batı Balkanlar’da mobil telefon görüşmelerinde roaming ücretlerinin 1 Temmuz itibarıyla kaldırılması planlanıyor.

Bosna Hersek merkezli telekom şirketleri BH Telecom ve Mtel, kullanıcıların bundan sonra Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’ta yaptıkları görüşmeler için süre roaming için ek ücret ödemesi yapmayacaklarını vurguladı.

BH Telecom’un açıklamasında, “Ev ve cep telefonu aramaları, SMS’ler ve veri hizmetleri için yerli tarifelere göre ödeme talep edilecek, daha doğrusu kullanıcıya verilen hizmet fiyatı kendi ülkesinde olduğu gibi olacak. Bu kural kullanıcının söz edilen ülkelerde bulunduğu süre boyunca aldığı arama ve mesajlarda da uygulanacak.” denildi.

Mtel, kullanıcıların kendi ülkelerinde kullandıkları paket içerisinde bulunan bonusların, Batı Balkanlar’da bulundukları sürede yaptıkları konuşmalar için de geçerli olacağının altını çizdi.

Eğer kullanıcılar +387 (Bosna Hersek), +382 (Karadağ), +383 (Kosova), +381 (Sırbistan), +389 (Kuzey Makedonya), +355 (Arnavutluk) numara kodları olan numaraları ararlarsa, gelen aramalar için onlardan ek ödeme istenmeyecek.

Mobil internette bazı sınırlandırmaların olabileceğini belirten BH Telecom, bu sınırların kullanıcı tarifelerine bağlı olduğunu ve mobil hizmetlerinin fiyatı ve miktarı ile ilgili bilgilerin kullanım koşullarında detaylı bir şekilde açıklanacağını ekledi. Eğer kullanıcı izin verilen mobil veri limitini aşarsa, BH Telecom faturalı kullanıcıların mobil internet kullanımını istenmeyen harcamalardan kaçınmaları için durdurabilecek. Kredili kullanıcılar ise limiti aşma durumunda internet üzerinden ödeme yapacak.

Mtel, bu konu ile gerekli bilgileri en kısa zamanda Mtel’in web sayfası üzerinden paylaşacağını belirtti. Mtel’in sözcüsü Milica Kondic, mobil internet kullanıcıların veri trafiği için gerekli miktarı kullanabileceklerini söyledi.

Regional Cooperation Council’ın Genel Sekreteri Majlinda Bregu: “Batı Balkanlar için Dijital Ajanda sadece roaming fiyatları sözleşmesinden oluşmuyor. Aynı zamanda üzerinde çalıştığımız bir sürü uygulanabilir hedeflerden oluşuyor. Roaming’in kaldırılması Dijital Ajanda’nın Batı Balkanlar’da uygulayacağı ve kullanıcılara yararlı olacak ana kararlardan bir tanesi.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Akaryakıta yeni zam

Sonraki Haber

Yunanistan’ın sözünü verdiği 20 bin aşı yarın Üsküp’e gelecek