“Batı Balkan ülkeleri ve AB’den ortaklarla iyi işbirliği, bölgede başarının anahtarıdır”

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Batı Balkan ülkeleri ve AB’den ortaklarla iyi işbirliğinin bölgede başarının anahtarı olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Uluslararası Göç Örgütü tarafından Saraybosna Göç Diyaloğu çerçevesinde düzenlenen üçüncü konferansta, “Batı Balkanlar’da göçün sürdürülebilir yönetimi için Üsküp Bildirgesinin teşvik edilmesi” konulu bakanlar oturumunda bir konuşma yaptı.

Üsküp Deklarasyonu’ndaki üç taahhüdün Batı Balkanlar’da Sürdürülebilir Göç Yönetimi Eylem Planı’nın kabul edilmesine yol açtığını vurgulayan Spasovski, sözlerinim şöyle sürdürdü:

“Sınırların etkin yönetimi ve Batı-Balkan güzergahında göçmen kaçakçılığının önlenmesi, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın temel önceliklerinden biridir. Göçmen kaçakçılığı, Orta Doğu, Asya ve Afrika’daki ülkelerden gelen insanların yasadışı geçişlerinden kaynaklanan sınır baskıları nedeniyle geçen yıl devam eden bir tehdit olmuştur. Doğu Akdeniz rotası ile Batı Balkanlar arasındaki bağlantı, Türkiye ve Yunanistan topraklarında hala çok sayıda göçmen bulundurduğundan, yüksek riskli bir rota.”

Spasovski, yasadışı göçmenleri geri göndermenin insancıl, etkili ve sürdürülebilir bir yolu olarak destekli gönüllü geri dönüş konusunda farkındalığı artırma konusunda, destekli gönüllü geri dönüş ve yeniden bütünleştirme programlarının teşvik edilmesinin geri dönüş oranını önemli ölçüde artırabileceğine olan güvenini dile getirdi.

Read Previous

Zamana Tanıklık Eden Saat Kuleleri

Read Next

Nikola Jokic adını NBA tarihine yazdırdı