Batı Balkan mafyası Avrupa uyuşturucu pazarını ele geçirdi

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Batı Balkanlar’daki suç örgütlerinin, Avrupa Birliği’ndeki (AB) uyuşturucu pazarında kilit role sahip olduğunu açıkladı.

EMCDDA, 2019-2022 yılları arasında yapılan bölgesel araştırmaya ait raporu kamuoyu ile paylaştı.

Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova’nın stratejik coğrafik konuma sahip oldukları anımsatılan raporda, Batı Balkan ülkelerindeki suç örgütlerinin, uyuşturucu talebinin artmasıyla daha etkin hale geldiği ifade edildi.

Batı Balkan ülkelerinden geçen uyuşturucu ticareti rotalarının bazı AB ülkelerinden de geçtiği vurgulanırken, kokain tüketiminde birinci sırada olan Belçika ile esrar tüketiminde birinci sırada olan Hollanda’da faaliyet gösteren suç örgütleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Antwerpen ve Rotterdam limanlarının, uyuşturucu dağıtımı ve ithalatında kilit role sahip olduğu bildirilen raporda, Batı Balkanlar’daki suç örgütleri için Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre ve İngiltere’nin, kokain, eroin ve kenevir piyasasının önemli noktaları olduğu belirtildi.

Son olarak, Batı Balkan ülkeleri ile AB ülkelerinin, rakip suç örgütleri ve hukuki süreçlerden kaçan İtalyan, Türk ve Rus suçlular için bir sığınak işlevi gördüğüne dikkat çekildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hırvatistan’ın Istra Yarımadası’nda etkili olan yağış sele neden oldu

Read Next

AB’den Kosova’ya sevindirici vize haberi