Başkent Üsküp’e yapılması planlanan metrobüs ihalesi durduruldu

Üsküp Büyükşehir Belediyesi, metrobüs yapım ihalesinin eksiklikler ve çevreye yönelik riskler nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi, uluslararası metrobüs inşaatı ihalesinin çok sayıda eksiklik ve çevre üzerindeki riskler nedeniyle durdurulduğunu bildirdi.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi metrobüs ihalesi için işlem durdurulmuş ve bu nedenle teklifler gelmemiştir. Metrobüs, geçen yıl Üsküp şehrinin ihtiyaçları için hazırlanan analize göre, Belediyenin hiçbir durumda izin vermemesi gereken çok sayıda eksikliği ve çevreye yönelik riskleri gösteren bir projedir.” denildi.

Açıklamada, “Şehir yetkililerine göre, “Partizanski Odredi” bulvarındaki metrobüs güzergahı, Üsküp’ün su temini için ana su tedarik borusundan geçiyor ve bu da başlı başına şehrin kendisi için büyük sorunlar getirebilecek bir risk. Ayrıca metrobüs projesi uygulanırsa, şehir çevreyi etkileyecek çok sayıda ağaç ve yeşilliksiz kalacaktır.” ifadelerine yer verildi.

SDSM de bugün Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararına tepki gösterdi ve yeni belediye başkanının hareketini Üsküp halkının çıkarlarına aykırı ve şehrin ve devletin doğrudan zararına olduğunu değerlendirdi.

Hatırlanacağı üzere metrobüs projesi, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nden (SDSM) olan bir önceki belediye başkanı Petre Şilegov tarafından tanıtılmış ve hayata geçirilmesi için planlamalara başlanmıştı.

Ancak 31 Ekim’de düzenlenen yerel seçimlerde Üsküp Büyükşehir Belediyesi başkanlığına VMRO DPMNE destekli bağımsız aday Danela Arsovska seçilmişti.

Read Previous

K. Makedonya Meclisi 2022 bütçesini kabul etti

Read Next

TİKA’dan Arnavutluk’ta eğitime destek