Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, bugün düzenlediği yılın son basın toplantısıyla Meclis çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, yasama organının günlük işleyişinde bazı değişiklikler getiren KOVID-19’a karşı koruma protokollerini izleyerek görev yapmak zorunda kaldıklarına ve ayrıca virüs nedeniyle sürekli milletvekili yoklukları olduğuna dikkat çekti.

Sağlık protokolleri nedeniyle genel kurul ve komisyon toplantılarının basın mensupları olmadan gerçekleştirilmesinin her iki taraf için de handikap olduğunu kaydeden Caferi, “Bu yıl da Meclis İçtüzüğü’ne göre belirli kısıtlamalar getiren, seçim çalışmaları sırasındaki o dönemde genel kurul ve komisyon toplantıları yapmadık.” diye konuştu.

Meclis’in şu ana kadar ki çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Caferi, “59 genel kurul oturumundan 39’u tamamlandı, toplamda 20 tamamlanmamış genel kurul oturumu yapıldı. 2021 yılında toplam 209 yasa getirildi. Bunların 111 normal prosedür, 79’u kısaltılmış prosedür ile getirildi. 188’i Kuzey Makedonya Hükümeti, 21’i de milletvekillerinin talebiyle getirildi.” ifadelerini kullandı.

Caferi, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile diğer ülkeler arasındaki anlaşmaların onaylanmasına ilişkin 21 yasa kabul edildiğini söyledi.

Caferi, “Bütün bunlardan yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, siyasi diyaloğu, tartışmaların kavşağını ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak yasal hükümleri değiştirme ve iyileştirme mücadelesini burada, demokrasi evinde ve onun içinde gerçekleştirmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Meclis Başkanı Caferi yeni hükümetin oylanabileceği tarihi açıkladı

Sonraki Haber

10. Uluslararası Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor etkinliği gerçekleştirildi