Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, mahkeme tarafından ev hapsi kararı verilen ve dün geceden beri bulunamayan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, hayal kırıklığına uğradığını ve halkın öfkesini hissettiğini söyledi.

Sorumluluk isteyeceğini belirten Zaev, “Halkımız gibi ben de hayal kırıklığına uğradım. Konumunun tespit edilmesini, bulunmasını, ev hapsi kararının uygulanmasını ve mahkum olursa cezasının çekilmesini bekliyorum. İçişleri Bakanlığı, Başbakan veya her kimse sorumluluk bekliyorum. Önelik bulunması ve cezalı olduğuna hükmedilirse cezasını çekmesi. Ondan sonra neler olduğuna yönelik kapsamlı cevaplar ve soruşturma bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kendisi ile Miyalkov arasında siyasi anlaşma olduğuna yönelik iddiaları yalanlayan Zaev, “Kesinlikle siyasi bir anlaşma yok. Devletin kötüye kullanılmasından sonra yürütme gücü olarak tüm etki ve yetkileriyle hukuki bir sürecin organize edilebilmesine imkan verdiğimiz için mutluyum. Hukuki sürecin bu hafta tamamlanmasını bekliyorum. Zaten bir cümle açıklandı ve muhtemelen bu yüzden Mijalkov evde bulunamadı. “Kim olursa olsun, hükümet veya muhalefet olsun, kesinlikle hukukun üstünlüğünü talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 625 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Bugün başkent Üsküp’te 2 ayrı protesto düzenlenecek