Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kutlama mesajı yayınladı.

Başbakan Zoran Zaev yayınladığı kutlama mesajında, kadın hakları mücadelesinin herkeste bireysel olarak başladığını söyledi.

Toplumumuzda kadınların sahip olduğu muamele kültürünü değiştirmeyi seçtiğini kaydeden Zaev, “Çok sayıda kadının toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağduru olduğu bir suç olan “Kamu Odası” davasının derhal ve kapsamlı bir şekilde açılması için Savcılığın çağrısına katılıyorum. Kaybedecek daha fazla dakikamız yok. Mağdurlar korunmalı.” ifadelerini kullandı.

Yetkili hükümet kurumlarını, mevzuatta yapılan değişiklikleri hızlandırmaya, internet üzerinden cinsel tacizin özel olarak düzenlenmesini ve Ceza Kanunu’nda bu davaların acil eylemine yönelik tedbirlerle birlikte gelecekteki “Kamu Odaları”nın etkisizleştirilmesi gerektiğini belirten Zaev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, cinsiyet eşitliğini nasıl anladığımızda bir değişiklik yapmayı seçiyorum. Bu eşit temsilden daha fazlasıdır ve kadın haklarına ve bunları günlük yaşamda nasıl uyguladığımıza güçlü bir şekilde bağlıdır. Kadın hakları için mücadelenin her birimizle başladığını söylediğimde, sizden benim örneğimi takip etmenizi istiyoyorum. Kabinemde koltukların yüzde 70’inden fazlası kadınlar oturuyor. Yönetim pozisyonlarında – çoğu kadın.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya Hükümeti’nde SDSM tarafından yönetilen 8 bakanlıktan 4’ünün kadın olduğunu anımsatan Zaev, “Bu ilk kez parlamento seçimlerinde ilke olarak kabul edilen cinsiyet eşitliği çiftlerden kaynaklandı.” dedi.

Önceki Haber

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu, sokağa çıkma yasağı teklif etti

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 168 trafik cezası kesildi