Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kalkandelen Devlet Hastanesi Kovid Merkezi’nde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği yangından sonra Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Bakan Yardımcısı İlir Hasani ve diğer yetkililerin sunduğu istifalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve diğer yetkililerin istifalarını aldığını ve onları yüksek ahlaki ve etik bir davranış olarak anlayıp bütünlük ve sorumluluğun bir göstergesi olarak gördüğünü söyledi.

Olayla ilgili yerel ve uluslararası soruşturmanın devam ettiğine dikkati çeken Zaev, “Soruşturmanın yüksek dinamiklerle yürütüldüğünü ve en üst düzeyde uzmanlık ve profesyonellik ile sağlandığını göz önünde bulundurarak, sunulan istifalarla ilgili değerlendirme ve kararımı yalnızca soruşturmadan aldığım gerçeklere, yani yalnızca yangının çıkması için belirlenmiş gerekçelere göre dayandıracağım.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde sonucun çıkmasını beklediğini ve bunun için bir kez daha tüm kurumlara hızlı ve kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulunan Başbakan Zaev, siyasi hesaplar temelinde değil, reddedilemez adli olgular temelinde açıkça belirlenmiş bir sorumluluk olduğunu ve olacağını söyledi.

Başbakan Zaev’in yazılı açıklamasında “istifaları aldım” demek yerine “istifaları kabul ettim” ibaresini kullanarak kamuoyunda istifaların kabul edildiği yanılsamasına yol açması ise tepki topladı.

Önceki Haber

Kosovalı bisikletçiler Ahde Vefa için İpek’ten Çanakkale’ye pedal çeviriyor

Sonraki Haber

Yunanistan, Rafale tipi savaş uçak sayısını 24’e çıkarıyor