Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Avrupa Birliği’nin (AB) yeni Üsküp Büyükelçisi David Geer ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Zoran Zaev ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada gündemdeki Gotse Delçev konusu değerlendirmelerde bulundu.

Tarihi kişiliklerin Makedon ve Bulgar halkı arasında daha iyi bağlar kurmanın temeli olarak görülmeleri gerektiğini kaydeden Zaev, “Gotse Delçev Makedon devrimcidir, fakat Bulgaristan ve Bulgarların da onu kendi devrimcileri olarak gördükleri doğru. Biz de Delçevo şehri, onlar da Gotse Delçev şehri var. Kuzey Makedonya’nın her yerinde heykelleri var Bulgaristan’da da var. Başbakan Borisov ile Sofya’daki heykel önüne saygı duruşunda durduk, Üsküp’te de aynen öyle. Realite ve gerçekler bunlar.” şeklinde konuştu.

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, başkent Üsküp’te “Gotse Delçev Makedonya’nın sembolüdür ve bundan vazgeçmeyeceğiz” protestosu düzenlemişti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Bulgaristan ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 746 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelesi Bosna Hersek’e örnek olacak