Başbakan Zaev’den Cumhurbaşkanı Pendarovski’ye “Açık Balkan” eleştirisi

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, dün Kosova ziyaretinde “Açık Balkan” girişimini “kusurlu” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’yi eleştirdi.

Başbakan Zoran Zaev TV21’e yaptığı açıklamada, devletin ilk adamı Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin “Açık Balkan” girişimini “kusurlu” olarak nitelendirmesinden dolayı şaşkın olduğunu söyledi.

Zaev, “Komşularla dostluğa, Batı Balkanlar’daki gençlerin ve halkların yakınlaşmasına ve bölge ülkeleri arasında daha kolay ve hızlı ekonomik alışverişe neden karşı çıkılır anlamak mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Geçmişte kapalı Balkanların ne anlama geldiğini gördüğümüzü ve bu nedenle Açık Balkanlara karşı herhangi bir savunmanın haksız olduğunu kaydeden Zaev, “Vatandaşların çıkarlarını korumada ilk olması gereken devletin ilk kişisinden böyle bir olumsuz tepki gelmesi özellikle anlaşılmaz. Kuzey Makedonya’da Cumhurbaşkanı’nın gümrük işlemlerini kolaylaştırma, hızlı sınır geçişleri için Tek Durak Nokta’yı hayata geçirme, çalışma izinleri ve diplomaları tanıma konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Pendarovski’nin Açık Balkanlar’a muhalefetini haklı görmediğini belirten Zaev, “Endişelenmiyorum çünkü ülkelerimizin halklarının büyük çoğunluğunun dostluğumuz ve iyi komşuluğumuz lehine olduğuna ikna olduğum gibi, vatandaşların bu girişimin yararlarını sağlamak, karşılıklı ekonomik işbirliğinin hızlı gelişimi ve sınırlardan kaynaklanan tüm engellerin hızla kaldırılması için kurumların çok çalışacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Son 24 saatte 298 yeni vaka, 6 ölü

Read Next

Bulgaristan vatandaşlarından Brüksel’de Kuzey Makedonya Büyükelçiliği önünde protesto