Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Bulgaristan ile yaşanan tarihi kişilikler sorunu ve ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Başkanı Hristijan Mickoski’nin liderler zirvesi talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, Bulgaristan ile anlaşmazlıklar olduğunu belirterek bunların çözümü hususunda iyimser olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili süreci uzatacağından dolayı liderler zirvesine gerek olmadığını kaydeden Zaev, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’dan anayasa değişikliği talep etmediğini ifade etti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un Üsküp ziyaretinde Makedonya halkına güzel mesajlar verdiğini ifade eden Zaev, sorunların dostluk ruhuyla çözüleceğine inandığını belirtti.

Ana muhalefet lideri Mickoski’nin ülkenin tarihi adımlarında hiçbir tutumu olmadığını söyleyen Zaev, sürecin Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü açıkladı.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Bulgaristan ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

Yunanistan’da sığınmacılar, yaşam koşullarının iyileştirilmesini istedi

Sonraki Haber

Azerbaycan askerleri, Zengilan kent merkezine Azerbaycan bayrağı dikti