Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedon kimlik sorunlarına değinmeyen bir çözümle müzakerelerin açılmasının önündeki engelleri kaldırmak için iyi bir zemine sahip olunduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Başbakan Zoran Zaev, Avrupa Birliği (AB)’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ve Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi’yi kabul etti.

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi, AB ile müzakerelerin başlamasını engellemeyi amaçlayan Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki sorunun ilk hükümetlerarası konferansı düzenleyerek üstesinden gelmeyi amaçlayan çözümleri sundu.

Başbakan Zaev, Silva ve Varhelyi’ye profesyonellikleri, bağlılıkları ve Makedonya, Bulgaristan’a yardım etme kararlılıkları için teşekkür etti.

Zaev, “Şu anda, Kuzey Makedonya için ilk hükümetlerarası konferansı düzenleyerek öneri sorunun çözümüne ulaşmak için iyi bir temel, tüm engelleri kaldıracak ve müzakereleri açacak bir çözüm olduğunu açık ve sorumlu bir şekilde söyleyebiliriz.Bizim için, önerilen bu çözümün, hayati tutumumuzu tatmin eden Makedon kimliği sorunlarımıza dokunmaması veya bunları ihlal etmemesi özellikle önemlidir ve önerinin Bulgaristan’ın önemli tutumları için iyi bir temel olduğuna kesinlikle inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zaev, bundan sonra, ortak Avrupa geleceği için bir adım daha ileri gitmenin, herkese yatırım yapmanın ve bir an önce bir anlaşmaya varmanın doğru zamanda olduğuna inandıklarını da sözlerine ekledi.

Önceki Haber

K. Makedonya’da aktif vaka sayısı 3 binin altına düştü

Sonraki Haber

Kosova’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi