Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Sağlık Bakanı Venko Filpçe, bugün “Mutlu anlar için Aşılan” kampanyasının tanıtımını gerçekleştirdi.

Kampanya, vatandaşları KOVID-19’dan kişisel ve toplu sağlık bakımının bir yolu olarak aşılamanın yararları hakkında bilgilendirmeyi, nüfusun aşılamanın önemi konusunda sorumluluk ve farkındalığını artırmayı, aşı ile ilgili tüm efsaneleri, gerçek dışılıkları ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmayı amaçlıyorKampanya, vatandaşları KOVID-19’dan kişisel ve toplu sağlık bakımının bir yolu olarak aşılamanın yararları hakkında bilgilendirmeyi, nüfusun aşılamanın önemi konusunda sorumluluk ve farkındalığını artırmayı, aşı ile ilgili tüm mitleri, gerçek dışılıkları ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Başbakan Zaev tanıtım toplantıssında yaptığı konuşmada, Kovid-19 virüsünde kritik aşamada olunduğunu ssöyledi.

İçinde bulunulan dördüncü dalga ve nüfusun aşı karşıtı dezenformasyonu ile birlikte, aşılama hakkında toplu doğru bilgiye ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Zaev, “Bu öncelikle bizim sorumluluğumuzdur. Hepimiz, aşıların, hastalığın şiddetli formlarından ve virüsün ölümcül sonucundan tek kurtuluş olduğunu anlamalıyız. Vatandaşlar, pandemi ilerlemesini durdurmak için davranış değişikliklerini ve toplu aşılamayı kabul etmeyi teşvik etmek için doğru, doğrulanmış, profesyonel aşı bilgilerine sahip olmalıdır.” diye konuştu.

Aşıların güvenli ve etkili olduğunu ve pandemiyi yenmenin tek yolu olduğunu vurgulayan Zaev, “Sadece tam aşılama, hastalığın şiddetli formunu önler ve hastalık olasılığını ve hastalığın ölümcül sonucunu azaltır.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Filipçe de “Aşılan” kampanyasının vatandaşların gerçeklere dayanmayan bilgi ve haberler aldıklarında dikkatli olmaları gerektiğine dikkati çekmeyi amaçladığını söyledi.

Söz konusu kampanya ile aşı ile ilgili dezenformasyonlarla mücadele edileceğini ifade eden Filipçe, “Amacımız eskisi gibi doğru bilgileri göndermek ve aşılarla ilgili efsaneleri ve yalanları yıkmaktır. Pandemiden kurtulmanın tek yolunun aşı olduğunu düşünen herkese yardım etmek istiyorum. Bu kampanyada tüm doktorların, uzmanların, halk figürlerinin, yerel liderlerin ve yetkililerin dahil olmak üzere mesaj iletmek isteyen herkesin desteğini isteyeceğiz. Aşı olun!” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların aşıya ilgisinin arttığının gerçek olduğunu kaydeden Filipçe, ancak durumu istikrara kavuşturmak ve krizden çıkmak için nüfusun aşılanmasıyla hala gerekli kapsamdan uzak olunduğunu vurguladı.

Önceki Haber

Yunanistan’da yeniden yangın çıktı: Çok yüksek yangın riski uyarısı

Sonraki Haber

İngiliz basınından Türkiye özrü