Yeni Başbakan Zoran Zaev, hükümetin meclisten güvenoyu almasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kendisine verilen güven için teşekkür eden Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, sırada ülkenin büyük bir dönüşümü ve Kuzey Makedonya’nın Avrupalılaşma döneminin olduğunu söyledi.

Yeni hükmetin ilk önceliğinin koronavirüs olacağını kaydeden Zaev, “İlk öncelik, vatandaşlara ve ekonomiye daha da fazla yardım için krizle mücadele tedbirlerinin devamı olacaktır. Koronavirüsün etkilerini azaltmak, yeni hükümetin çalışmalarının odak noktası olacak.” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün olası yeni saldırısında sağlık sistemini dik tutacak bir hükümet olduğunu ifade eden Zaev, “Hükümetin seçilmesiyle birlikte koronavirüsün sonuçlarını azaltmak için etkin çalışacak verimli kurumların seçimini tamamlıyoruz. Tedbirlere saygı göstermede ve görünmez düşmandan korunmada hepimize yol gösterecek kurumlar.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin Avrupa entegrasyonu hedefleri üzerinde duran Zaev, “Avrupa entegrasyon süreci daha da güçlü bir şekilde devam ediyor. Tüm kurumlar AB ile müzakerelere ve ilk fasılları açmaya hazır. Ülkemizin dönüşüm ve Avrupalılaşma dönemi takip ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede 15 Temmuz 2020’de yapılan erken genel seçimde birinci olan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) genel başkanı Zoran Zaev’in başbakan olarak görev aldığı yeni kabinenin güven oylamasında 62 milletvekili “evet”, 51 milletvekili “hayır” oyu kullandı, hiçbir milletvekili çekimser kalmadı. 120 koltuklu meclisteki oylamaya 113 milletvekili katıldı.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da yeni hükümet güvenoyu aldı

Sonraki Haber

Karadağ’daki genel seçimde muhalefet kanadı zafer ilan etti