Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kalkandelen’de meydana gelen ve 14 kişinin hayatını kaybettiği hastane yangınının ardından istifa eden Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Sağlık Bakan Yardımcısı İlir Hasani’nin istifalarını kabul etmediğini söyledi.

Başbakan Zoran Zaev bugün, Kalkandelen’de mobil hastanede çıkan yangınla birlikte yaşanan trajedinin ardından Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Bakan Yardımcısı İlir Hasani’nin istifalarını kabul etmediğini söyledi.

Zaev, “Kazanın bulgularını dikkatlice okudum. Yangının elektrik kablosunun neden olduğu bildirildi. Bence Venko Filipçe ve İlir Hasani’den siyasi sorumluluk aramaya gerek yok.” dedi.

Kazanın siyasallaştırılmasına izin vermeyeceğini kaydeden Zaev, “Politikacılar raporu yorumlamayacak. Nedeni ortaya çıktı ve belli oldu. Hemen bakanlığa tüm modüler hastanelerdeki kontrolleri yoğunlaştırması talimatını verdim. Şimdi böyle bir şeyin başka bir yerde tekrarlanmaması için kontrollere ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Bir trajedi yaşandığını ve tüm vatandaşlarda acı ve keder olduğunu söyleyen Zaev, “Ailelerin trajik kaybını daha da trajik hale getirmemek politikacılar olarak bizim görevimizdir. Ve tüm vatandaşlara sağlık hizmeti sunmak da. Herkesin salgın sırasında onları koruyacak bir sisteme ihtiyacı vardır. Bu yüzden bugünün ötesine, yarının ötesine bakmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Zaev, Filipçe ve Hasani’nin salgın döneminde vatandaşların sağlığı ve korunması konusunda büyük adımlar attığını ve bu nedenle onlara sağlık sistemini yönetmeye devam etmede güvendiğini vurguladı.

Önceki Haber

Elif Elmas: Dünya Kupası’nda oyunda kalmak için kazanmak zorundayız

Sonraki Haber

“SDSM ve BDİ, ahlak ve edeb yerine koalisyonu kurtarmaya karar verdi”