Başbakan Zaev Londra’daki Batı Balkanlar Zirvesi’nde

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev önderliğindeki hükümet heyeti Londra’da düzenlenen AB – Batı Balkanlar Zirvesi’ne katılıyor.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, AB’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ve Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov bugün ve yarın Berlin süreci kapsamında gerçekleştirilen Londra’daki AB – Batı Balkanlar Zirvesi’ne katılıyor.

Hükümet basın biriminden yapılan açıklamada, Zirvenin merkezi etkinliklerinin yarın, İngiltere’nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Başbakanı Theresa May’in Berlin Süreci üyesi devletlerin heyet başkanları ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra zirvede bulunan AB Üye Devletleri’nin temsilcilerine vereceği resepsiyonla başlayacağı belirtildi.

Londra’daki zirvede bugün giriş programı olarak, bakanlık düzeyindeki üç çalışma toplantısından ikisi gerçekleşmiş olacak. Bu toplantılar İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’nin katılacağı Güvenlik Çalışma Programı ile Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un katılacağı iki yanlı anlaşmazlıklar ve geçmiş miras toplantıları gerçekleşecek. Ekonomiyle ilgili toplantı ise 4 Temmuz’da Viyena’da düzenlenmiş ve Makedonya’dan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Koço Anguşev katılmıştı.

Öte yandan Başbakan Zoran Zaev’in, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson başkanlığında “Dış Politika, İkili İşler ve Geçmişin Mirası” konulu panelde konuşma yapması bekleniyor.

 

 

Read Previous

Üsküp’te Cuma namazı öncesi 15 Temmuz şehitleri anılacak

Read Next

Bulgaristan altyapı projeleri için Çinli şirketlerle anlaşma imzaladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *