Yerel seçim sonuçlarının ardından istifasını açıklayan Başbakan Zoran Zaev, yaklaşık 10 gün sonra Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Merkez Yönetim Kurulu toplantısı ardından gazetecilere konuştu.

SDSM Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, MYK toplantısı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgürlüğün güzel bir şey olduğunu söyleyen Zaev, “Bugün Merkez Yönetim Kurulu’nun istifaların ertelenmesine yönelik bir kararı var. İstifalarım hakkında ne tartışıldı ne de karar verildi. 31 Ekim akşamı istifalarımı açıkladığımda, meclis çoğunluğunun korunması ve olası artırılması için burada kalacağımı teyit ettim. Meclis çoğunluğunun, özellikle de AB ve çok milletli toplum için olan çoğunluğun istikrara kavuşmasını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

İstifaların ertelenmesi ile ilgili konuşan Zaev, “SDSM tarafındaki meclis çoğunluğunu koruma girişimi nedeniyle kesinlikle geçici bir erteleme söz konusu.” yorumunda bulundu.

SDSM MYK toplantısında, oy birliğiyle Başbakan Zoran Zaev’in istifalarını ülkedeki durum nedeniyle süresiz ertelemesi yönünde karar alındı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmamasının ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için perşembe günü güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Türk polisi, Sırbistan’dan Avrupa’ya geçmeye çalışan 125 düzensiz göçmeni yakaladı

Sonraki Haber

Genç kickboksör Türker sakatlığı nedeniyle Avrupa Şampiyonası’na devam edemedi