Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Bulgaristan’a gerçekleştirilen resmi ziyarette sunulan önerinin kimlik sorunlarıyla ilgili olmadığını sadece yol haritası olduğunu söyledi.

Başbakan Zoran Zaev, TV21 kanalına yaptığı açıklamada, “Makedon dili ve Makedon kimliği için pazarlık yapmıyoruz, kimsenin müzakere hakkı da yok.” dedi.

Sofya’ya sunduğu teklifin Yol Haritasına atıfta bulunduğunu ve her iki tarafın da söylediği gibi, tüm alanlarda verimliliği artırmaya kararlı olduğunu ifade eden Zaev, “Bu yanlış bilgi ortaya çıkar çıkmaz hükümet olarak derhal yalanladık. Her yerde ve tüm Avrupa kurumlarının önünde defalarca tekrarladık, Makedon dili ve Makedon kimliği için pazarlık yapmıyoruz, kimsenin bunun için müzakere hakkı da yok.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da sunulan önerinin yol haritası üzerinde olduğunu belirten Zaev, “Bulgaristan’da sunduğumuz öneri Yol Haritasıdır. Buna göre, her iki taraf, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasındaki tarih eğitimi komisyonunun gelecekteki çalışmalarının yoğunluğuna ilişkin bir öneri de dahil olmak üzere, belirli tarihler ve borçlu kurumlarla iş birliğinin tüm alanlarında verimliliği artırmaya kararlıdır.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Türkiyeli sporculardan Bosna Hersek’te 5 madalya

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 203 trafik cezası kesildi