Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, tam üye olarak ilk kez katılım gösterdiği NATO Zirvesi kapsamında önemli ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Başbakan Zoran Zaev ve beraberindeki heyet Belçika’nın Başkenti Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Zaev, Biden görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Biden ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Görüşmenin Kuzey Makedonya’nın önemli bir katılımının olduğu demokratik girişimler, küresel güvenlik ve yeni bölgesel ekonomik ve enerji projelerindeki ittifakı yeniden teyit etmek için büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Zaev, şu ifadelere yer verdi:

“Başkan Biden’ı Batı Balkanları ziyaret etmeye davet ettim ve kendisine bölgeyi şahsen iyi tanıdığına, ABD’nin Kuzey Makedonya ve Balkan ülkelerinin entegrasyonunu desteklemeye kararlı olacağına ve bir gelecek planlamaya ilgi duyulacağına dair güven aldım.”

– Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile heyetlerarası görüşme

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve beraberindeki heyet Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonu sürecinde ileriye doğru gerçek bir adım atma perspektifinin ele alındığını belirten Zaev, “Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasında iyi komşuluk ilişkileri kurmak, her iki ülkedeki vatandaşların beklentilerini karşılamak için sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için ortak bir irade var.” şeklinde konuştu.

– Slovenya Başbakanı Janez Jansas ile görüşme

Başbakan Zoran Zaev, NATO Zirvesi kapsamında Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Ülkenin Avrupa Atlantik entegrasyonu sürecinde verdiği destekten dolayı Slovenya’ya teşekkürlerini sunan Zaev, “İki ülkenin ekonomik bağların gelişimini ve ayrıca Kuzey Makedonya ve Slovenya iş çevrelerinin daha dinamik işbirliğini teşvik edecek ilk hükümetler arası oturumunun hazırlıklarını hızlandırmak için karşılıklı ilgiyi dile getirdik.” ifadelerine yer verdi.

Önceki Haber

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 55 düzensiz göçmen kurtarıldı

Sonraki Haber

Makedonya Futbol Federasyonu’ndan Avusturyalı futbolcuya kınama