Başbakan Zaev, Avrupa Konseyi Başkanı Tusk’ı ağırladı

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ı ağırladı.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ı ağırladı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Makedonya’daki siyasi zihniyette bir değişiklik ve Avrupa-Atlantik entegrasyonunu harekete geçirmek için gerçek bir istek hissettiğini söyleyen Tusk, “Geleceğe yönelik cesur bir liderlik görüyorum. Avrupa Komisyonu tavsiyesi, Makedonya’nın çabalarının Avrupa’da birçok yeri etkilediğinin en iyi kanıtı” ifadelerini kullandı.

Balkan turunu bitirmek için Üsküp’ten daha iyi bir yer olmadığını belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk, “2015’ten beri göçmenlerin akışını durdurmak için partnerlerle geldiğimden bu yana birçok şey değişti. O zamandan beri Balkan rotası kapalı ve bu böyle de kalmalı” dedi.

Başbakan Zoran Zaev, AK tavsiyesinden sonra Makedonya’nın, üye ülkeleri tarih almayı ve üyelik müzakerelerine başlamayı hak ettiğine ikna etmek istdediğini dile getirirken, “Aynı hızda devam ediyoruz, reformlar daha görünür ve daha somut hale gelecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

Read Previous

Eski Boşnak general Dudakovic gözaltına alındı

Read Next

“Kültür Kervanı” Edirne’den Mostar’a Kadar Gidecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *