Başbakan Zaev, Alternativa’nın yöneteceği bakanlıkları açıkladı

Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla hükümete katılmak için davet alan Alternativa Partisi mevcut meclis çoğunluğuna katılma kararı aldı.

Alternativa’nın hükümete katılma kararının ardından SDSM Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev ile Alternativa Genel Başkanı Afrim Gashi arasında bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Zoran Zaev, Alternativa’nın Sağlık Bakanlığı, Bilgi Toplumu ve Kamu Yönetimi Bakanlığı ve Diaspora Bakanlığı’nı yöneteceğini söyledi.

Söz konusu anlaşmanın değerinin zorluklarla başa çıkmak olduğunu kaydeden Zaev, “Alternativa, gelecekte bir Sağlık Bakanı, bir Bilgi Toplumu ve Yönetim Bakanı ve bir devlet bakanı atamak atayacak. Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı, Kültür Bakan Yardımcısı ve muhtemelen Tarım Bakan Yardımcısı da Alternativa’dan olacak. Alternativa, MEPSO, Sağlık Fonu, Demiryolları, Kalkandelen Klinik Merkezi, Yabancı Yatırımlar Ajansı gibi merkezi ve yerel düzeyde birçok kurumda sorumluluk alacak.” ifadelerini kullandı.

En önemli şeyin kurumların işleyişi ve vatandaşlara karşı açıkça tanımlanmış sorumluluklar olduğunu belirten Zaev, “İçerde ve küresel olarak zorlu zamanlarda önemli olan budur. Varılan anlaşma, AB ile müzakerelerin başlamasıyla sürekliliğin sağlanması gibi zorlukların üstesinden gelmek için çalışacak bir çoğunluğa sahip olduğumuzdur. Koalisyon ortaklarına, Kuzey Makedonya’nın, özellikle Avrupa-Atlantik bir hareket tarzının gerekli olduğu bir zamanda, vatandaşların çıkarına sonuçlar veren bir hükümete ihtiyacı olduğu konusunda oybirliğiyle hemfikiriz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

26 Kasım’da düzenlenen SDSM MYK toplantısında Genel Başkan Zoran Zaev’in istifası kabul edilmiş ve 12 Aralık’ta yeni genel başkanın seçileceği kongre kararlaştırılmıştı.

Mevcut SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi ve başkan adayı Dimitar Kovaçevski, hükümet çoğunluğunun artırılması için Alternativa Partisi ile 3 görüşme gerçekleştirmişti.

Read Previous

Bosna Savaşı’nda savaş suçu işlemekle itham edilen 7 kişi tutuklu yargılanacak

Read Next

İtalyan basınından Hakan Çalhanoğlu ve Merih Demiral’ın performanslarına övgü