Başbakan Yıldırım: Bu canilerin arkasında artık durmaktan vazgeçin

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında darbe yanlısı pilotların kullandığı savaş uçaklarınca vurulan Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’na başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Bombalama nedeniyle zarar gören Başkanlıktaki incelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bugün cuma, hainlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bağımsızlığına, demokrasisine karşı hazırlık yaptıkları günün haftasındayız. Şurada, bulunduğumuz yerde, FETÖ mensupları, asker kılığındaki teröristler, buradan ülkenin, milletin bağımsızlığına, milli iradesine karşı başlatılan bu hain girişimi sona erdirmek için hazırlık yapan, merkeze inmeye çalışan 43 yiğidimizi attıkları bombayla şehit ettiler. Ayrıca az önce bir çukur gördük. Orada bir helikopter adeta enkaz haline geldi, bir yakıt aracı yok oldu. Orada da 7 yiğit kardeşimizi şehit verdik. Toplam burada 50 şehidimiz var. Bu arkadaşlarımızın hazin de bir öyküsü var. Birkaç gün önce Güneydoğu’da bölücü teröre karşı mücadelelerini yapmış ve buraya intikal etmiş arkadaşlarımız. Onlar Türk milletinin kalbinde taht kurmuştur. Bugün bu hain darbe girişiminin bertaraf edilmesi onların bu kahramanlıkları sayesinde mümkün olmuştur.”

“Şu manzaraya bakın”

Darbe girişimine katılan askerler tarafından vurulan ve tedavisi devam eden Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Turgut Arslan’a şifa dileyen Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Şu manzaraya bir bakın, milletim şu manzaraya bir baksın. Burası Suriye, Filistin değil, burası Ankara’nın kalbi ve vatandaşın dişinden, tırnağından, ekmeğinden artırarak verdiği paralarla alınan bombalar, füzeler, uçaklar. Yine bu ülkenin güvenliği için bu milletin huzuru için çalışan polis kardeşlerinin üzerine acımasızca saldırıyorlar. Bunu vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Bu örgütün ne kadar cinnet noktasına geldiğini, ne kadar insanlıktan çıktığını gösteren bundan daha açık bir delil olamaz. Bize ‘delil’ diye ipe un serenlere buradan yüce Türk milleti adına şunu söylüyorum, bundan daha büyük delil var mı kardeşim. Kendi halkının üzerine tankları süren, kendi halkını havadan ve karadan tarayan, uçaklarla bomba yağdıran bu ölüm makinalarının, bu canilerin arkasında artık durmaktan vazgeçin.”

Tehlikenin bitmediğini belirten Yıldırım, “Vatandaşımız tedirgin olmasın. Vatandaşımızın huzuru, güveni sağlanmıştır ve zayıf da olsa bu gibi intikam duygusuyla, yenilmişlik hissiyle harekete geçen, geçmeye çalışan çılgınlar olabilir. Buna karşı da tedbirlerimizi alıyoruz.” dedi.

“Unutmayacağız, unutturmayacağız”

Şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa dileyen Yıldırım, teşekkür edecek çok makamın olduğunu, bu dönemde yargının da çok iyi çalıştığını söyledi.

Yargının çok esaslı bir şekilde, kalkışma içinde bulunan darbe bozuntularını teker teker topladığını ve adaletin eline teslim ettiğinin altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu:

“Hukuk devleti, Türkiye intikamla hareket etmez, onların yaptığını yapmaz. İntikam yerine adaletle davranılacak ama dökülen hiçbir kan, hesapsız, hesap sorulmadan kalmayacak. Yapanlar mutlaka ve mutlaka teker teker adaletin önüne çıkarılacaklar, hak ettikleri en ağır cezayı alacaklar. Vatandaşlarımız sakin olsun, hükümetimiz, kurumlarımız olaya hakimdir, iş başındadır. Herhangi bir kışkırtmaya, provokasyonlara meydan vermeyelim. Akşamları demokrasi nöbetine kardeşlik, birlik, beraberlik içinde, parti, görüş farkı ortaya koymaksızın devam edelim.”

“Hemen hemen 15 dakika sonra öğrendik”

Başbakan Yıldırım, “darbe girişimini kimden öğrendiğinin ve istihbarat zaafiyetinin olup olmadığının” sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Darbe girişiminin başladığını biz hemen hemen bir 15 dakika sonra öğrendik. Kimden öğrendik? Yakın korumalarımızdan ve vatandaştan öğrendik. Eşimizden, dostumuzdan öğrendik. Yani bize ondan önce bu konudaki tehdidin boyutu, neler olduğu hakkında herhangi bir bilgi gelmiş değil. Madem bu iş kamuoyuna açık hale geldi, ben de bu kadarını söyleyeyim. Ama bunların şu anda önemi yok. Şu anda önemi olan şey, biz bertaraf ettiğimiz bu belanın tekrar dönüp dolaşıp bir tehdit olmaması için ne lazımsa onu yapıyoruz.” diye konuştu.

“Fırsatı ganimete çevirmek isteyen soysuzlara fırsat verilmeyecek”

“İstihbarat eksikliği yönündeki” bir başka bir soru üzerine de Yıldırım, bunların hepsinin konuşulduğunu ve anlatıldığını, vatandaşın nasıl okuması gerektiğini anladığını aktardı.

Bütün iddiaların gözden geçirilerek gereğinin yapılacağının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız olayın başlangıcında söyledi, biz de söyledik. Ama önemli olan bizim haberimiz olduktan sonra ne yaptığımızdır. Orada yaşanan hataları, zaafiyetleri değil de ondan sonraki işler nedir, o işlerin sonucu da ortadadır. Hain örgüt çökertilmiştir, milletimiz bir nefes almıştır. Bugünlerde terör örgütü yaptığı marifetlerle sonuç alamayınca, piyasada dedikodular yayıyorlar, efendim işte, ‘şeker karaborsa, yok benzin bilmem ne.’ Bunlar akla ziyan şeylerdir. Memlekette hiçbir şeyin sıkıntısı yoktur. Her şey ihtiyaçtan fazla şekilde vardır. Bulanık suda balık avlamaya çalışanlara da sesleniyorum, asla ve asla böyle bir işe tevessül etmesinler, bu da başka bir yanlıştır. Bunlarla ilgili de gereken ne ise yapılacaktır. Fırsatı ganimete çevirmek isteyen soysuzlara da asla fırsat verilmeyecektir.”

“Türk medyasına teşekkür”

Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine ve istiklaline kalkışanların her türlü şekilde en ağır cezayı alacağını vurgulayan Yıldırım, bu süreçte herkesin üzerine düşen görevi yaptığını ama en önemlisi Türk medyasının, büyük bir başarıyla sınavı geçtiğini söyledi.

Milli duyguların, bağımsızlık hissiyatının ne kadar yüce bir değer olduğunun, medya kuruluşlarınca en iyi şekilde görüldüğünü belirten Yıldırım, darbecilerin işine gelebilecek hiçbir habere yer verilmediğini, sorumlu vatandaş anlayışıyla yayınların sonuna kadar sürdürüldüğünü ifade etti. Yıldırım, millet ve hükümet adına Türk medyasına teşekkür etti.

Kaynak: AA

Read Previous

‘İmanlı yüreğinizle onları püskürttünüz’

Read Next

‘Sağduyulu hiçbir politikacı darbeyi desteklemez’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *