Başbakan Yıldırım: 161 şehidimiz, bin 440 yaralımız vardır

Başbakan Binali Yıldırım, bölücü terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Çankaya Köşkü’ne geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15 Temmuz Cuma gecesinin “Türk demokrasisi için kara bir leke” olduğunu belirten Yıldırım, “Akşam darbe girişiminde bulunan paralel terör çetesine karşı demokrasi nöbeti tutan, sabah da normal hayatına dönen asil milletin adı Türk milletidir. Milletimin bütün fertlerinin, bayraklarıyla meydanlara koşan bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum.” ifadesini kullandı.

“15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur”

Milletin, ayyıldızlı bayraklarını dalgalandırarak terör çetesine verilecek en güzel cevabı verdiğine dikkati çeken Yıldırım, “15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Bu darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz, polisimiz, sivil vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yaralılarımıza Allah’tan şifa diliyorum.” dedi.

Kahramanlık örneği gösteren güvenlik güçlerinin alnından öptüğünü dile getiren Yıldırım, “Milletimizle beraber büyük bir belayı Allah’a şükür defettik. Sevindirici olan, bu kalkışma Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir kumanda hiyerarşisiyle olan bir kalkışma değil silahlı kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını milletini seven, bayrağını seven ve bu alçakça girişime asla prim vermeyen değerli komutanlarımızı, subaylarımızı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran sivil toplum kuruluşlarına, vatandaşlara ve siyasi partileri destekleyenlere teşekkürlerini ileten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Özellikle kahramanca çarpışarak, hayatlarını ortaya koyarak bu belayı defeden özel kuvvetlerimizi, polisimizi, tüm emniyet personelimizi kutluyorum. Milletimiz adına minnet, şükran duygularımı sunuyorum. Bu yaşadığımız olay bir şeyi ortaya koymuştur. Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için önemli olduğunu bir kez daha bütün dünya gördü. Hele hele köprüyü kesen, yolları kesen, binalara girmeye çalışan tankların elinde bayraklara önüne yatan, o tankların üzerine çıkan o aziz vatandaşlarımızı, canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak. Bu zor günümüzde bizi arayarak dayanışma isteklerini ortaya koyan dost ülkelere de teşekkür ediyorum.”

“2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır”

Başbakan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

“Bu kalkışma bastırılmıştır ancak şehitlerimiz, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.”

“Canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak”
Türk milletinin demokrasi engin bir tecrübeye sahip olduğuna değinen Yıldırım, “Yaşadığımız olay bir şeyi ortaya koymuştur. Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için önemli olduğunu bir kez daha bütün dünya gördü. Hele hele köprüyü kesen, yolları kesen, binalara girmeye çalışan tankların elinde bayrakla önüne yatan, o tankların üzerine çıkan o aziz vatandaşlarımız, canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, bombasıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin vatandaşlarının üzerine ateş açanlar PKK teröründen daha da aşağılık bir terör örgütüdür. Asla ve asla bu millet bu hain çeteyi unutmayacaktır. Bazı dostlarımız bizim bu konuda başından beri gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta zorluk çekiyorlardı ama anlamalarının bize çok büyük maliyeti oldu.”

“Bu büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabbime hamdediyorum”

“Belki dünya tarihinde, emsali bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarı”nın yaşandığını dile getiren Yıldıırım, “Olayın başından beri Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu o memleket sevdası ve basiretiyle bütün hükümetimizin üyeleri ve vatansever komutanlarımızla birlikte halkımızla bir olarak, beraber olarak kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki dünya tarihinde, emsali bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabbime hamdediyorum.” dedi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

“Basın kuruluşlarımız, yazılı, görsel, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Başından beri çetelerden yana değil ülkeden, milletten yana net bir tutum almışlar ve halkımızın anında, en doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Ayrıca başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da, sivil toplum kuruluşları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak meydanlara akmış ve ay yıldızlı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır.”

Birinci safhasının sona erdiğini söyleyen Yıldırım, “İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, bir yandan vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken, bir yandan da ülkemizi ve milletimizi dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışan bu güruhlara karşı her türlü işlem gecikmeden, misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bütün milletimize geçmiş olsun diyor, demokrasi bayramımız 15 Temmuz, ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum.” diye konuştu.

“Durum tamamen kontrol altına alınmıştır”

Başbakan Yıldırım, komutanlarla ilgili herhangi bir endişe edilecek durumun olmadığını belirterek, “Durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısa süre içerisinde komutanlarımız da normal sürece geçeceklerdir. Görevlerinin başındadır.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, idam cezasının Türk hukuk sisteminden çıkarıldığına işaret eden Yıldırım,”Bilindiği gibi idam cezası Türk anayasasından, Türk hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün yüce Meclisimiz toplanacak ve burada ülkenin bu ve buna benzer çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için ilave ne gibi tedbirler alınacaksa, hukuki düzenlemeler yapılacaksa bunları da diğer partilerimizle, parti liderleriyle değerlendireceğiz, üzerinde çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri şu anda evine gitmek üzere”

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin durumu ile ilgili bilgi veren Yıldırım, “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri şu anda evine gitmek üzere yoldadır, herhangi bir sıkıntılı durum yok.” dedi.

“Bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum”

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu şahsın (Fetullah Gülen), bu adamın arkasında, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke, Türkiye’ye dost değildir, Türkiye’ye karşı ciddi bir savaşın içindedir.”

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Sözde yurtta sulh komitesinden gözaltına alınanlar olup olmadığı sorusu üzerine, “Çok fazlalar. Görevden alınanlar var, gözaltına alınanlar var, alınmakta olanlar var, arananlar var. Aşağı yukarı işin omurgasını, beynini oluşturan bütün isimler alınmıştır, kontrol altındadır.” açıklamasında bulundu.

“Hepsinin hesabı sorulacak”

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Paralel terör çetesi, bölücü teröristler, bu ülkenin bölünmesi, parçalanması, birliğinin beraberliğinin zarar görmesi adına kim ne faaliyette bulunmuşsa, bunların hepsinin hesabı sorulacak. Bunların hepsi biliniyor, gereği de gecikmeden yapılacaktır.”

Kaynak: AA

Read Previous

TDP: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile dayanısma içerisindeyiz”

Read Next

Üsküp’te “Milli iradeye destek, darbeye hayır mitingi” düzenlenecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *