Başbakan Yardımcısı Akdoğan Üsküp’e Geldi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Anadolu Ajansının (AA) Makedonca haber yayınına başlanması ve yeni yayın merkezinin açılışı dolayısıyla yarın düzenlenecek törene katılmak için AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ve TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Üsküp’e geldi.

Özel uçak ile gelen Akdoğan’ı, Büyük İskender Havalimanı’nda, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve beraberindekiler karşıladı.

Akdoğan, havalimanından hemen sonra Makedonya Başbakanlığına geçerek, Başbakan Nikola Gruevski ile görüşme yaptı.

Image.ashx

Görüşmede Başbakan Nikola Gruevski, Türkiye ile Makedonya arasındaki ekonomik ilişkilerde olumlu artışın kaydedildiğini belirterek Makedonya’nın ticaret ve yatırım faaliyetlerini güçlendirecek her çeşit projeye açık olduklarının altını çizdi. Gruveski ayrıca Makedonya’da başarılı çalışan Türk şirketlerinin de olduğunu kaydederek devletin bu tür işbirliğinin ivme kazanması için hazır olduklarını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardmıcısı Yalçın Akdoğan ekonomik işbirliğinden memnuniyetini dile getirerek Türk şirketlerinin Makedonya’da yatırım yapma faaliyetlerini kararlılıkla motive edeceklerini vurguladı. Akdoğan ayrıca Makedonya ile ticaret hacminin 1 milyar Dolar’a çıkartılması hususunda çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Görüşmenin ardından Üsküp Türk Çarşısını ziyaret eden Akdoğan, AA tarafından Üsküp’ün en ünlü kebap salonu Destan’da onuruna verilen yemeğe katıldı.

DSC_0985

Yemeğin ardından Üsküp Türk Çarşını gezen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan esnafla kısa sohbetler gerçekleştirdi.

DSC_0996

DSC_1002

Üsküp Türk çarşısında Yalçın Akdoğan ve beraberindeki heyete Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Devlet Bakanı Furkan Çako, İşadamı Aydoğan Ademovski ve Çayır Belediyesi Başkan Yardımcısı Süleyman Baki eşlik etti.

DSC_1031

DSC_1028

Haberlerini 9 dilde dünya kamuoyuna ulaştıran Anadolu Ajansı, yarın açılacak Üsküp ofisi ile Makedonca haber yayını da gerçekleştirecek. Makedonca, AA’nın 10’uncu yayın dili olurken, Üsküp ofisi, Makedonca ve Arnavutça yayın merkezi olarak çalışacak.

Makedonca haber yayınına başlanması ve yeni yayın merkezinin açılışı nedeniyle yarın Üsküp’te düzenlenecek törene, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kazancı, TRT Genel Müdürü Göka, AA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Şaban Kızıldağ, AA Yönetim Kurulu Üyesi Ali Türker Pirtini, AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu ile Haber Merkezi Yayın Yönetmeni Selçuk Aval, Ekonomi-Finans Haberleri Yayın Yönetmeni Fırat Gazel, Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, Avrupa ve Amerika Bölge Direktörü Ural Yeşil ile Türk ve Makedon bürokratlar ile bazı gazeteciler de katılacak.

Anadolu Ajansı’nın Makedonca yayınları http://www.aa.com.tr/mk adresinden de takip edilebilecek.

Dünyanın en etkili haber ajanslarından biri olma yolunda kararlılıkla ilerleyen AA, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça), Rusça, Kürtçe, Fransızca, Arnavutça ve Farsça yayın yapıyor. AA, kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2020’de 11 dilde haber üretmeyi hedefliyor.

Hüsamettin Gina / TIMEBALKAN

Read Previous

İstanbul – Gün Batımı

Read Next

Üsküp Devlet Hastahenesi’nde Silahlı Saldırı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *