Başbakan Kovaçevski’den yeni yıl mesajı

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, yeni yıl mesajı yayınladı.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yayınladığı görüntülü mesajında, “En büyük değerimiz insandır, birlikte çok şey yaptık, inançla, iyimserlikle, bilgelikle önümüzdeki hedeflere ulaşacağız” dedi.

Başbakan Kovaçevski yeni yıl mesajında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili yurttaşlarım, Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Hiç de kolay olmayan bir yıl. Ancak başardıklarımızla gurur duymalıyız. İmkanlar dahilinde çok şey yaptık.

En zor krizde çok çalıştık, özverili ve odaklandık. Hayatı daha iyi hale getirmek için çalıştık. Böylece herkes daha fazlasına sahip oldu ve en önemlisi kimse yalnız bırakılmadı. Ücretler ve emekli maaşları tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bugün emekli maaşlarımız neredeyse yüzde 50 oranında arttı, asgari ücretin iki katı kadar yüksek bir maaşımız var ve ortalama ücretimiz şimdiden 600 avronun üzerinde. Sizi temin ederim, hem maaşlar hem de emekli maaşları önümüzdeki yıl artmaya devam edecek.

Krize karşı aldığımız önlemlerle ailelerin ve şirketlerin yaşam standartlarını koruduk ve yardımcı olduk. Emekliler, öğrenciler, öğrenciler, bekar ebeveynler ve en savunmasız olanlar bize güvenebilir. İki kat daha fazla yabancı yatırımımız var, işsizliği azalttık ve istihdamı artırdık. Çiftçilere ilk kez avans ödemesi yapılıyor. Ülkeyi Avrupa’nın yeşil enerji merkezi haline getirmeye devam ettik. Çok çalıştığımız için birlikte çok şey başardık. Eşitlik, eşitlik ve dayanışma. Böyle devam edeceğiz.

Maaşların ve emekli maaşlarının artmaya devam etmesi için daha fazlasını yapmak, durumu daha da iyileştirmek ve en savunmasız kişilere doğrudan ve dayanışma içinde yardım etmek için önümüzde yer var. Çünkü bunlar gerçek Makedon ve Avrupa değerleridir. Şu anda en çok inanca, iyimserliğe ve bilgeliğe ihtiyaç var. Ve bunu sadece bir başbakan olarak değil, her şeyden önce bir vatandaş olarak, bir baba, eş, oğul olarak, geleceğini burada, evinde, memleketinde gören bir adam olarak söylüyorum. Önümüzdeki hedeflere ulaşmak için elimizdeki tüm bilgilere ihtiyacımız var.

Avantajımızın, en büyük değerimizin, en güçlü noktamızın insan, vatandaş olduğunu sık sık söylüyorum. Çünkü kapasitemiz var, bilgimiz var, sonraki adımları atacak irademiz var. Vatandaşların yaşamlarını iyileştirmeye devam edelim. Aynı zamanda en önemli olanı da yapalım: gençleri evde tutmak. Gidenleri geri getirelim, çünkü bulunduğumuz Avrupa yolu başladı ve durmayacak. Önümüze bakmalı, ilerlemeliyiz. Kalkınmayı ve daha iyi bir yarını getirecek olan Avrupa yoludur.

Eminim ve sizi temin ederim ki yarın daha iyi olacak. Sizlerle paylaştığım iyimserlik gerçek temellere dayanıyor çünkü yapılması gereken her şeyi birlikte yapacağımızı biliyorum. Bu ülkede, içinde cesaret ve enerji olan, bu yolda yürüyecek, çocuklarına, şimdiki ve gelecek nesillere daha iyi bir ülke bırakacak insanlar var. Bu Avrupa yolunun sonunda büyük ödül, Avrupa Birliği üyeliği var. Bize üstün demokrasiyi, sosyal adaleti, işlevsel hukukun üstünlüğünü sağlayacak bir yol ve hedef.

Buna ve bu ruha inanıyorum ve olumlu bir düşünceyle sizi ve ailelerinizi yeni yıl ve noel tatillerinde tebrik ediyorum. Saygılarımla, kalbimin derinliklerinden sağlık, mutluluk, neşe ve huzur diliyorum. Bu bayram anlarında iş başında olan, sağlığımızı ve güvenliğimizi koruyan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Yeni yılınız kutlu olsun ve mutlu noeller, hayatta ve sağlıklı olmanızı dilerim.

Read Previous

Dünyada 2023’te birçok ünlü isim hayatını kaybetti

Read Next

Yunanistan’ın geri ittiği 121 düzensiz göçmen kurtarıldı