Başbakan Kovaçevski yenilenen Fransız teklifi hakkında açıklamalarda bulundu

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bugün gönderilen teklifin yenilenmiş haliyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, “Brüksel’e müdahalemizin ardından Bulgaristan ile yaşanan anlaşmazlık için Fransa dönem başkanlığından bir teklif geldi. Resmi görüşler, teklif ilgili tüm kurumların filtrelerinden geçtikten sonra açıklanacak.” diye konuştu.

Hükümet koalisyonu ve ardından Cumhurbaşkanı, Meclis ve muhalefetin yanı sıra sivil sektör, uzmanlar ve ülkedeki genel halkla geniş bir istişare süreci izleyeceğini belirten Kovaçevski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıkça sonuç veren bir planımız ve stratejimiz olduğunu yinelemek ve vatandaşları temin etmek istiyorum. Bu nedenle tüm siyasi aktörleri ve medyayı spekülasyondan kaçınmaya ve kurumların resmi bilgilerine güvenmeye davet ediyorum. Süreç şeffaf olacak ve nihai kararın verilebilmesi için ilgili detayları kamuoyu ile paylaşacağız. Söz verdiğimiz gibi, geleceğimiz için karar, ülkenin ve tüm vatandaşlarının stratejik çıkarlarına uygun esasa göre ortaklaşa alınacaktır.”

Başbakan Kovaçevski yenilenen teklifin, Brüksel’e müdahale ve kamuoyunun geçen hafta tartışma fırsatı bulduğu taslak belgelere tepki sonrasında geldiğini ifade etti.

Kovaçevski, İyi Komşuluk Anlaşması protokolünün müzakere çerçevesinin bir parçası olmadığını söyledi.

Read Previous

Meclis Başkanı Caferi hakkındaki gensoru önergesi kabul edilmedi

Read Next

Hacı adayları Hazreti Muhammed’e ilk vahyin geldiği Hira Mağarası’nı ziyaret ediyor