Başbakan Kovaçevski, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy telefonla görüştü

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Dimitar Kovaçevski bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız haksız ve sebepsiz askeri saldırıda Kuzey Makedonya’nın Ukrayna halkına desteğini iletti.

Rusya’nın neredeyse bir yıl önce başlattığı savaşın uluslararası hukukun ve BM Şartının açık bir ihlali olduğunu söyleyen Kovaçevski, “Ukrayna, toprak bütünlüğüne tam anlamıyla sahip olan bağımsız ve egemen bir devlettir. Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırganlık, en güçlü şekilde kınanmayı hak ediyor çünkü normları ihlal etmenin yanı sıra, aynı zamanda büyük insan ıstırabına neden oluyor ve küresel ekonomiyi kötüleştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede ayrıca Kuzey Makedonya’nın Ukrayna’ya sağladığı önceki yardım ve destek ele alındı. Başkan Zelenski, bugüne kadar yapılan tüm yardım ve destekler için Makedon halkına şükranlarını dile getirdi. NATO üyesi olarak Kuzey Makedonya, Ukrayna’ya gerekli tüm yollarla yardım etmeye devam edecek.

Görüşmenin özel bir odak noktası, askeri cephedeki olayların gelişimi ve AGİT’in savaşı sona erdirme olasılıklarındaki rolü oldu.

Başbakan Kovaçevski, “AGİT’e başkanlık eden ülkenin başbakanı olarak Ukrayna’yı ziyaret edeceğim” dedi.

Read Previous

11 günlük tatilin ardından milletvekilleri işbaşı yapacak

Read Next

Peleshi’den Bayraktar çıkışı: “Umarım kullanmak zorunda kalmayız”