Başbakan Kovaçevski, Tiran’da Varhelyi ile görüştü

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Arnavutluk’un Tiran kentinde düzenlenecek Berlin Süreci Liderler Zirvesi öncesinde Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevsi ile Avrupa Birliği’nin Genişlemesinden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varheyli’nin yaptığı bugünkü toplantıda ‘’Güvenilir bir ortak ve son altı yılda demokrasinin ve demokratik süreçlerin yenilenmesi ve geliştirilmesinde büyük ilerlemeler kaydetmiş bir ülke olarak Kuzey Makedonya, mümkün olan en kısa sürede Avrupa Birliği’nin bir parçası olmalıdır.’’ hususunda hemfikir kalındığı belirtildi.

Hükümet basın servisinden yapılan açıklamada, Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Boyan Mariçiç’in hükümet heyeti kapsamında katıldığı toplantıda, AB yetkilileriyle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki mevcut siyasi duruma ilişkin görüş ve bilgi alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

AB ile oluşturulan Müzakere Çerçevesine göre, ülkenin Avrupa yolunun devamı ve Avrupa entegrasyonunun devamını ve son olarak ülkenin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini sağlamak için atılması gereken adımlar ve kararların ele alındığı bildirildi.

Toplantıda, Kuzey Makedonya ve bu planla AB üyeliğinin faydalarını daha üye olmadan hissedecek vatandaşlarımız için iyi bir şans olarak değerlendirilen Avrupa Komisyonu’nun Büyüme Planı tartışıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu planla Kuzey Makedonya’nın 2030 yılına kadar AB’ye üye olması hedefine daha da yaklaştığı açıklandı.

Read Previous

‘’Berlin Süreci Zirvesi’nin ana konusu Batı Balkan ekonomisi olacak’’

Read Next

KFOR ve Kosova Polisi’nden kuzeyde ortak sınır devriyesi