Başbakan Kovaçevski Münih Güvenlik Konferansı’nda bir dizi görüşme gerçekleştirdi

 Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2022) için bulunduğu Almanya’da bir dizi görüşmelerde bulunu.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Münih Güvenlik Konferansı’nın (MSC 2022) resmi programına katılımının yanı sıra 30’dan fazla devlet ve hükümet başkanının ve bir dizi bakan ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katıldığı etkinliğin oturum aralarında, konferansa katılan ülkelerin üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi ve görüş alışverişinde bulundu.

Başbakan Kovaçevski, Bulgaristan Başbakanı Petkov ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in konuşması sırasında samimi bir görüşme yaptı.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Blinken, Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki diyalog ve dostluğa tam desteğini ifade etti ve Kuzey Makedonya’yı AB’de bir arada görmek konusundaki samimi arzusunu paylaştı.

Blinken, ABD’nin zorlukların üstesinden gelmek için kararlı ortağımız olmaya devam ettiğini vurguladı.

Münih’teki konferansta Başbakan Kovaçevski, NATO ittifakının Avrupa’nın güvenliğine ve istikrarına güçlü bir katkı olduğunu birlikte değerlendirdikleri Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile de bir araya geldi.

– Konferansın geçmişi

Münih’te ilk defa 1963’te “Uluslararası Askeri Bilimler Buluşması” adıyla düzenlenen konferans, o dönemde daha çok Almanya, ABD ve NATO üyelerinden katılım olduğu için “Transatlantik Aile Buluşması” olarak adlandırılıyordu.

1994’ten sonra “Güvenlik Politikaları İçin Münih Konferansı” adıyla yapılan buluşma, 2008’de “Münih Güvenlik Konferansı” ismini aldı. İlk yıllarda 60 katılımcı ile sınırlı tutulan konferans, 1999’dan sonra Avrupa’nın doğusundaki ülkelerden, Hindistan, Japonya ve Çin’den katılımcılara da açıldı.

Konferans, 1991’de Körfez Savaşı ve 1997’de konferansın başkanlığındaki değişim hariç her yıl düzenli olarak gerçekleştirildi.

Read Previous

K. Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski Bulgaristan Başbakanı Petkov ile görüştü

Read Next

“Kötüleşen durum nedeniyle Ukrayna’da bulunan vatandaşlarımız derhal ülkeyi terk etmeli”