Başbakan Caferi, Tiran’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile görüştü

Kuzey Makedonya Hükümet Başkanı Talat Caferi, Arnavutluk’a yaptığı çalışma ziyareti sırasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüştü.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Maliye Bakan Yardımcısı Filip Nikoloski katıldı.

Başbakan Caferi, Hükümetin desteğini ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırlarında toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik güçlü kararlılık ve bağlılığını vurguladı.

Aynı zamanda, ikili bazda, ancak aynı zamanda NATO çerçevesinde, AB’nin ortak dış ve güvenlik politikasına tam uyumun yanı sıra Ukrayna’ya yönelik güvenlik garantilerine ilişkin G7 ülkeleri Deklarasyonuna katılmanın da altını çizdi.

Kuzey Makedonya, Rusya’nın askeri saldırganlığının başlangıcından bu yana, konumunda süreklilik göstermektedir ve ihtiyaç duyulduğu sürece devam edecek.

Başbakan Caferi, 2022 yılında Ukrayna Verkhovna Rada Başkanı Ruslan Stefanchuk’tan Prens “Bilge Yaroslav” Nişanı’nı aldıktan sonra, güçlenmeye aktif olarak katkıda bulunmaya devam etme konusunda özel, kişisel bir sorumluluk ve yükümlülük hissettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Zelenski, Ukraynalı mültecilerin kabulünün yanı sıra ülkedeki başta siyasi ve askeri olmak üzere güçlü ve kapsamlı desteklerinden dolayı Kuzey Makedonya Hükümetine ve vatandaşlarına derin şükranlarını sundu.

Başbakan Caferi ve Ukrayna Başkanı Zelenski’nin görüşmenin ardından, Ukrayna’nın Euro-Atlantik entegrasyonu konusunda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Ukrayna’nın Ortak Bildirisi’ni imzaladılar

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tiran’da düzenlenen Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Zirvesi’ne video mesaj gönderdi

Read Next

DSK’nın eksik üyesi seçildi