Barışı Uygulama Konseyi’nden Sırp entitesine uyarı: Gerekli adımlar atılacak

Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasının uluslararası toplum tarafından gözetimi için oluşturulan Barışı Uygulama Konseyi, Sırp Cumhuriyeti entitesi tarafından paralel devlet kurumları oluşturma adımlarının Bosna Hersek anayasasına aykırı olduğunu ve ülkedeki hukuki düzeni bozduğunu açıkladı.

Dün gerçekleştirilen olağanüstü oturumun ardından yayınlanan açıklamada, Sırp Cumhuriyeti entitesinin Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan çekilerek entite düzeyinde paralel bir kurum oluşturmasının yargının bağımsızlığına müdahale ve hukukun üstünlüğüne ilişkin standartlarda gerileme anlamına geleceği ifade edildi.

Entiteye ait bir Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu oluşturulmasının devletin anayasasına aykırı bir organ oluşturacağı vurgulanan açıklamada Sırp Cumhuriyeti entitesi, anayasaya aykırı adımlardan vazgeçmeye davet edildi.

Açıklamada, “Yüksek Temsilci ve Barışı Uygulama Konseyi (PIC), hiçbir aktörün Dayton Barış Anlaşması’nı zedelemesine izin vermeyecek. PIC, Bosna Hersek’in egemenliği, toprak bütünlüğü ve Dayton Anlaşması’na mutlak saygıyı garanti altına almak için kendi yetkileri ve araçlarını da göz önünde bulundurarak Yüksek Temsilci ile koordinasyon içerisinde gerekli adımları atacaktır” denildi.

Açıklamaya PIC üyesi ülkelerden Rusya iştirak etmedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

İlhan Küçük, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bir araya geldi

Read Next

Belgrad’da çevrecilerden Cumhurbaşkanlığı binası önünde çadırlı protesto