Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesinin fiili başkenti konumundaki Banya Luka şehri Belediye Başkanı Draşko Stanivukoviç’in Karadağlıların millet olmadığı ve “Karadağ” ulusunun uydurma olduğunu söylemesi, Karadağ’da tepkiye neden oldu. 

Karadağ’a gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Karadağlılar’ın kurgudan ibaret bir halk olduğunu söyleyen Stanivukoviç bu açıklamalarını gösteren video, kısa sürede internet üzerinde yayıldı.

Djukanoviç’in başında olduğu Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi’nin temsilcisi Predrag Boşkoviç, bu açıklamanın „Büyük Sırbistan“ idealini hatırlamayan yeni nesile „Sırp dünyası“ idealini tanıtmak anlamına geldiğini belirtti.

Boşkoviç, bu fikri savunanların halen ders çıkarmadıkları şeyler için siyasi anlamda çok büyük bedel ödeyeceğini belirtti.

Karadağ Kültür Ağı toplum sivil kuruluşundan Aleksandar Damyanoviç ise Karadağ İçişleri Bakanlığı’ndan Stanivukoviç’e Karadağ’a giriş yasağı getirmesini istedi.  

Gençler Demokratlar Partisi Başkanı Danilo Şaranoviç, Stanivukoviç’in açıklamasının „utanç verici“ olduğunu ifade ederken, Birleşik Reform Eylemi’nden Mileta Radovanoviç, Karadağ’ın kapılarının herkese açık olduğunu, ancak temel ahlak kaidelerine göre misafirin ev sahibine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.  

Stanivukoviç’in talihsiz açıklaması, Karadağ’daki Karadağlı ve Sırp halkı arasındaki gerginliğin daha da yükselmesine neden oldu. Ülkedeki etnik Karadağlı ve Sırplar arasındaki gerginik, Karadağ’daki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin lideri Joanikiye’nin eylül ayının başında Karadağ’ın payitahtı Çetine’de (Cetinje) tahta çıkacağının açıklamasıyla alevlendi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan da Türk SİHA’ları için sıraya girdi

Sonraki Haber

Kosova’da belediye seçimlerine 32 siyasi parti katılacak