Banja Luka’nın sembolü, Türkiye’nin desteğiyle yeniden inşa ediliyor

Bosna Hersek’te savaş döneminde bir kültür ve mimari kırımına maruz kalan Banja Luka’da şehrin en önemli sembollerinden saat kulesi, yeniden inşa edilecek. 

TİKA iş birliğiyle 2016’da yeniden inşa edilen Ferhat Paşa Camii ile birlikte anılan saat kulesi, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çabalarıyla ihya edilecek. 

2025 yılı başına kadar yeniden inşa edilip açılması beklenen saat kulesinin, Bosna Hersek’teki en eski saat kulesi olabileceğine inanılıyor. 

1993 yılında yıkılan ve kalıntıları Bosna Hersek tarafından milli anıt ilan edilen saat kulesi, aslına uygun olarak inşa edilecek. Bosna-Hersek Vakıflar Müdürü Senaid Zajimović, FENA Ajansı’na yaptığı açıklamada, saat kulesinin Türkiye’den bir yüklenici tarafından yerel bir firma ile ortaklaşa inşa edileceğini, finansmanın ise Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacağını belirtti.

Zajimović, “Tüm sürecin altı ay içerisinde tamamlanmasını içtenlikle umuyoruz, böylece gelecek yılın nisan veya mayıs ayında çalışmalara başlanabilir. Çalışmaların bir yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz, bu da 2025 yılının başında sahat-kula’nın tamamlanıp açılacağı anlamına geliyor.” dedi.

Zajimović’in açıklamasına göre, Saat Kulesi projesi, Bosna-Hersek’teki İslam Birliği Vakıf Müdürlüğü, Banja Luka Müftülüğü ve Banja Luka İslam Birliği Meclisi’nin inisiyatifi ile Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Tarihi abidenin yeniden inşasına ilişkin protokol, 2020’nin Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bosna-Hersek İslam Topluluğu Vakıf Müdürlüğü, Banja Luka Belediyesi ve Banja Luka Müftülüğü arasında imzalandı. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bosna-Hersek İslam Topluluğu Vakıf Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen projelerden sadece birini oluşturuyor. 


Kaynak: Balkan News

Read Previous

Batı Trakya Türklerinin mücadelesine odaklanan “Sadık Ahmet” filminin çekimleri sona erdi

Read Next

Türkiye İçişleri Bakanı Yerlikaya, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Karidis ile görüştü