Banja Luka’da muhalefetten sonra bu kez Dodik sokağa iniyor

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Salı günü Banja Luka’da koalisyon partnerleri ile birlikte bir miting gerçekleştirerek “Sırp Cumhuriyeti halkının seçimlerde ortaya koyduğu iradenin gaspına izin verilmeyeceği” mesajı ileteceklerini söyledi.

Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu, oy sayımında tespit edilen usulsüzlükler ve matematiksel uyuşmazlıklar nedeniyle Dodik’in kazandığı ilan edilen Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı seçiminde oyların yeniden sayımına karar vermişti.

Daha önce Bosnalı Sırp muhalifler de Dodik taraftarlarının oy çaldıkları ve muhalif adaya kullanılan oyları yaktıkları görüntülerin ortaya çıkmasının ardından protesto gösterileri düzenleyerek seçimlerin yenilenmesi talebinde bulunmuştu.

Halihazırda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin üç üyesinden biri olarak görev yapan Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin yabancıların ve Sırp muhaliflerin Merkezi Seçim Komisyonunun “gayrimeşru” kararıyla emellerine ulaşmasına ve entitede kaos ve istikrarsızlık yaratmalarına izin vermeyeceklerini söyledi.  

Salı akşamı gerçekleştirilecek mitinge ilişkin açıklamasında Dodik, “Sırp halkı, temsil ettiğim politikayı desteklediğini seçimlerde açık bir şekilde ortaya koymuştur. Hiçbir manipülasyon, güçlü ve istikrarlı bir Sırp Cumhuriyeti için oy kullanan yüz binlerce vatandaşın iradesini değiştiremez” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kurti, KFOR’un yeni komutanını kabul etti

Read Next

Yunanistan sınır birlikleri göçmenleri darbederek Türkiye’ye göndermeye devam ediyor