Balkanlar’dan Türkiye’deki depremzedeler için yardım kampanyaları açılmaya devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Karadağ’da yardım kampanyaları düzenlenmeye devam etti.

Yunanistan’ın Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için toplanan insani yardımın Kızıl Haç aracılığıyla gönderileceği duyuruldu.

Kampanya için gıda, battaniye, giyecek, kişisel hijyen ürünleri, bebek bezi ve maması gibi malzemelerin toplanmasına yönelik çağrı yapıldı.

Bulgaristan’dan da yardımlar devam ediyor

Bulgaristan’ın güneydoğusunda Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı Hasköy HÖH partisi Bölge Koordinatörü Mehmet Ataman, bölgeden Türkiye’ye yardım taşıyan ilk tırların yola çıktıklarını bildirdi.

Ataman, “Zamanla yarışıyoruz. Acı çekenleri bekletemeyiz, topladığımız her yardım makbul olacak inşallah. Kampanyamız tüm hızıyla sürüyor.” dedi.

Yarına kadar en az 4 tırın Türkiye’ye gitmiş olacağını aktaran Ataman, battaniye, eldiven, soba, mont, bebek maması ve hijyen malzemeleri gibi her türlü ihtiyaç malzemesinin kamyonlara yüklendiğini söyledi.

Ataman, bölge halkının tamamının Türkiye’deki trajedide insanların acılarının az da olsa hafifletmek üzere seferber olduğunu vurgulayarak, “Türk olsun, Bulgar olsun, kökeni, dili, dini ne olursa olsun burada herkes yardıma koşuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ın deprem sonrası Türkiye’ye yardıma koşan ilk Avrupa ülkesi olduğunu dile getirdi.

“Komşuya yardım etmek ilk vicdani görevimizdir.” diyen Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, “Spartan” tipi bir kargo savaş uçağıyla 20 kişilik itfaiye kurtarma ekibinin daha Türkiye’ye yollandığını bildirdi.

Yarın, uçakla sağlık ekiplerinin Adana bölgesine ulaşacağını belirten Stoyanov, Türkiye’ye sürekli ekip götürmekle görevli 2 Bulgar kargo uçağının sürekli hazır durumda olduğunu kaydetti.

Bulgaristan’ın yaptığı yardımın bir bölümünün Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından telafi edileceğine işaret eden Stoyanov, “Şu anda bu masrafları kimse düşünemez. Komşumuza yardım etmek ilk önceliğimiz. Bir insan hayatı parayla biçilemez, o her şeyden daha değerlidir.” diye konuştu.

Bu arada Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarının dernekleri, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Bulgar Kızılhaç Örgütü (BÇK) ve daha birçok sivil toplum ve kamu kuruluş örgütü, Türkiye ve Suriye’ye yönelik yardım için banka hesap numaraları açıklamıştı.

Bosna Hersek ve Karadağ’dan depremzedelere yardım

Bosna Hersek’teki en büyük bankalardan Bosna Bank International (BBI), depremzedeler için 25 bin avro yardım gönderirken, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak Üyesi Denis Becirovic, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri mensuplarının da bölgeye gideceğini açıkladı.

Bosna Hersek’ten bu akşam yeni bir arama kurtarma ekibi daha yola çıkarken, Bosna Hersek Federasyonu Kızılhaçı, Türk Kızılay ile görüşmesinin ardından depremzedeler için öncelik listesini yerel dilde yayımladı.

Bosna Hersek’te de faaliyet gösteren Hasene İnsani Yardım Derneği de başkent Saraybosna’dan depremzedelere yardım kapsamında mobil sahra kliniği gönderdi.

Karadağ genelinde toplanan yardımlar, Mehmet Fatih Medresesinde toplanırken, söz konusu yardımların Türkiye’ye ulaştırılmak için hazır olduğu belirtildi. Medrese Sekreteri Amar Skrijelj, AA muhabirine, toplanan yardımlardan bir kısmının bu sabah gönderildiğine işaret ederek, gönüllülerin çalışmalarına devam ettiğinin altı çizildi.

AA

Read Previous

Uluslararası yardım ekiplerinin deprem bölgelerindeki faaliyetleri sürüyor

Read Next

Bosna Hersek ve Karadağ’da Türkiye’deki depremzedelerle dayanışma faaliyetleri devam ediyor