Balkanlar’dan Rus-Türk ihtilafına bakışlar

Geçtiğimiz günlerde Al Jazeera Balkan televizyonundaki bir açık oturumda Sırbistan’dan katılan Ortadoğu ve siyaset bilimi uzmanı Vladimir Trapara ve Hırvatistan’dan katılan tecrübeli bir diplomat olan Bogoljub Lacmanović ile Türkiye-Rusya ilişkilerini karşılıklı değerlendirdik.

Başka milletlerin olayı nasıl gördüğünü anlayabilmek ve Türkiye’nin yaşadıklarını Balkan kamuoyuna aktarabilme bakımından faydalı bir program olduğunu düşünüyorum. Sorulardan ve tartışmalardan Balkanlarda halkın ve aydınların hala güçlü şekilde karşı propagandanın tesiri altında kaldıkları açıkça görülüyor.

Tartışmalarda, Rus uçağının düşürülmesinden başlayarak özel olarak Rusya’nın bölgedeki varlığı haklı gösterilmeye çalışıldığı hissediliyordu. Beklentinin tam aksine, Sırbistanlı akademisyen değil de, Hırvatistanlı diplomat Rusya tezleriyle beslenmiş eleştirileriyle Türkiye’nin dış politikasına fazlasıyla yüklendi. Programda zamanın verdiği izin nispetinde, Türkiye’yi yayılmacı ve saldırgan göstermeye çalışanlara karşı, Türkiye’nin neden Suriye’de olmak zorunda kaldığını, diğer yandan barışçıl ve terörizmle mücadele eden devlet görünümüyle resmedilen Rusya’nın geçtiğimiz beş yıl içerisinde Ukrayna’nın yarısını ve Kırım yarımadasını, Güney Osetya ve Abhazya’yı nasıl yuttuğunu ve genişlemeye devam ettiğini, Rusya ve İran’ın bölgedeki varlığını ve bunun gerçek sebeplerini dile getirmek, hatırlatmak gerekti. Açık oturumda aslında herkes tarafından da bilinen gerçekleri dile getirirken, Türkiye’nin korumak zorunda olduğu 900 km’lik Suriye sınırının olduğu ve Suriye’deki her olumsuz gelişmenin ülkemizin iç güvenliğini doğrudan etkilediğini dile getirdim. Rusya’nın ise Suriye ile sınırı olmamasına rağmen bir kaç ülkeyi aşarak bölgeye müdahalesinin anlamsızlığını özellikle vurgulamaya çalıştım.

Yücel Oğurlu

Yazının devamı şu linkte:

www.dunyabulteni.net/yazar/yucel-ogurlu/20481/balkanlardan-rus-turk-ihtilafina-bakislar

Read Previous

Başbakan Davutoğlu: Mevcudiyetimiz Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde

Read Next

Poposki Bugün Atina’da Kotzias İle Görüşecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *