Balkanlar’daki keşfedilmemiş turizm mücevheri Kosova

Kosova, Balkanlar’ın en az ziyaret edilen, ancak kesinlikle görülmeye değer gizli mücevherlerinden biri.

Kosova 2008’de bağımsız bir ülke oldu, ancak halen pek çok ülke tarafından, özellikle de onu hala bir parçası olarak gören Sırbistan tarafından tanınmıyor.

Priştine

Priştine’de görmeniz gereken ilk şey, ülkenin bağımsızlığının açık bir mesajı olan ‘Yenidoğan’ Anıtı (Newborn). ‘N’ ve ‘W’ harfleri, ‘Duvar Yok’ (No Walls) ifadesinin kısaltması olarak ortaya çıktı.

Güzel bir aktivite, yerel olarak üretilen yiyeceklerin, etnik kıyafetlerin ve ayrıca ülkenin belki de en sembolik tatlarından biri olan çok miktarda biberin tadını çıkarabileceğiniz Priştine sokak pazarını keşfetmek olacaktır.

Bill Clinton, Kosova savaşında büyük bir etkiye sahip olduğu için ülke için bir kahraman figürü haline geldi ve bu nedenle onun adını taşıyan bulvarda, en çekici anıtlardan biri olarak 3 metrelik bir Clinton heykeli var.

Burada ayrıca 1999 yılına kadar Sırplar tarafından inşa edilen ancak daha sonra Kosova savaşının araya girdiği ve aslında Sırp egemenliğinin bir simgesi olduğu için asla bitirilemeyen Kurtarıcı İsa Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz.

İpek

İpek güzel dağlarla çevrili bir şehir. Rugova Kanyonu’nun başlangıç noktası olduğu için yürüyüş için ideal bir yer. UNESCO Dünya Mirası olarak tanınan İpek Patrikhanesi’ne 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir. 

Prizren

Dağların arasında yer alan bir sonraki varış noktası, Kosova’nın kültür başkenti olarak bilinen Prizen’dir. Şehrin tarihi merkezinin kalbinde yer alan Prizen Kalesi, Prizen Hamamı, Sinan Paşa Camii, Kutsal Kurtarıcı Kilisesi ve daha pek çok şey var.

Ljevi Leydisi, 14. yüzyıla tarihlenen ve daha sonra Osmanlı yönetimi altında camiye dönüştürülen bir Sırp ortodoks kilisesidir. Günümüzde Kosova’daki UNESCO Miras Alanlarından bir diğeridir.

Bir sonraki seyahatinizi planlarken aklınıza gelen ilk destinasyon Kosova olmayabilir, ancak bu yeni doğan ülkenin mutlaka görülmesi gereken bir yer olmadığı anlamına gelmez. Dost canlısı ve sıcak insanlarla, güzel doğayla, kültürle, büyüleyici tarihle ve lezzetli yemeklerle bezeli Kosova, ziyaret edilmesi gereken bir ülke. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

1 Mayıs’ta Priştine’de protesto eylemi

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Muharip Uçağın adının “KAAN” olduğunu açıkladı