“Balkanlar’da Yapılan Türk-Müslüman Soykırımı” kitabı yayınlandı

Kuzey Makedonya ve Balkanların önemli yayınevlerinden Logos-A Yayınevi, “Balkanlar’da Yapılan Türk-Müslüman Soykırımı” kitabını yayınladı.

Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu ve Prof. Dr. Adnan İsmaili tarafından yazılan “Balkanlar’da Yapılan Türk-Müslüman Soykırımı” kitabı iki ciltten oluşuyor.

M.Ö. 1184-1912/13 yıllarını ele alan eserin ilk cildi Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu tarafından yazılırken, 1912/13 – 1999 yıllarını ele alan ikinci cilt ise Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu ve Prof. Dr. Adnan İsmaili işbirliğinde hazırlandı. Kitabın editörlüğünü ise Prof. Dr. Süleyman Baki yaptı.

– Eser, Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Osmanlı sonrası olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor

Çalışma yıllarca Balkan ve Avrupa ülkelerinin değişik arşiv, enstitü, bilimler ve sanatlar akademileri, kütüphaneler ve diğer kurumlarda yapılan araştırmaların ve incelemelerin bir ürünü olarak ortaya çıktı.

Çalışmanın ilk cildi Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Osmanlı sonrası olmak üzere üç ana bölüm ve on iki alt bölümden oluşurken ikinci cilt ise Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Osmanlı sonrası olmak üzere 8 ana bölüm ve çok sayıda alt bölümden oluşmaktadır.

Tarih boyunca Balkanlar’da başta Türkler olmak üzer Boşnak ve Arnavut’lara yapılan sistematik soykırım, katliam ve işkenceler tarihi bilgi ve belgeler ışığında ele alınan eserde, Türk Müslüman soykırımı ile ilgili Osmanlı, Sırp, Hırvat, Bulgar, Yunan, Karadağ, Romen, Makedon, Alman, Fransız, İngiliz, İsveç, Norveç, İsviçre, Danimarka, Rus ve diğer belgelerin ve arkeolojik sonuçların incelenmesinden sonra çağdaş araştırma tekniği ve bilim metodolojisi yoluyla yorumlar yapmış, görüşler ve tezler öne sürülmüştür.

Çalışmanın ilk cildinde 12 bölümünde toplam 540 bibliyografik not, değişik dillerde basılan toplam 551 kitap, 34 dergi, 8 gazete, çok sayıda ansiklopedi, sözlük, bülten, yıllık ve takvim yer almaktadır.

– Eser, Balkan ve Avrupa tarihinde ilk kez yeni bir bilim metodolojisi ve araştırma tekniğiyle hazırlandı

Eserin ilk cildi metin, ekler, fotoğraflar, haritalar, index’le birlikte toplam 1054 sayfadan, ikinci cildi ise 8 bölümde toplam 721 bibliyografik not, değişik dillerde basılan toplam 665 kitap, 35 dergi, 8 gazete, çok sayıda ansiklopedi, sözlük ve bülten ile 778 sayfadan oluşmaktadır.

Balkan ve Avrupa tarihinde ilk kez yeni bir bilim metodolojisi, araştırma tekniği ile nomenklatürüyle hazırlanan bu eser, yapılacak yeni araştırmalar, incelemeler ve çalışmalara ışık tutacaktır.

Konuyla ilgili Logos-A Yayınevi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tarihçi Yusuf Hamzaoğlu ve Adnan İsmaili’nin iki ciltten oluşan eseri “Balkanlar’da Yapılan Türk-Müslüman Soykırımı”, Balkan Müslümanlarının yaşadığı sistemli şiddeti, vahşeti ve soykırımı Türkçe okurlara sunuyor.”

Read Previous

Son 24 saatte 19.180 MWh elektrik üretildi

Read Next

Bulgaristan’ın Selanik Başkonsolosu, Eyalet Başkanı Metios’u ziyaret etti