Balkanlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü kutlandı

Arnavutluk, Bosna Hersek ve Bulgaristan’da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

Arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Büyükelçi Tayyar Kağan Atay’ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani, Adalet Bakanı Ulsi Manja, Turizm ve Çevre Bakanı Mirela Kumbaro, Kültür Bakanı Elva Margariti, Arnavutluk Meclisi milletvekilleri, farklı ülkelerin büyükelçileri, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Büyükelçi Atay, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu 100 yıllık süreç içerisinde zorluklara rağmen bölge ve ötesinde barışa, istikrara ve refaha katkıda bulunan yetenekli bir NATO üyesi ve AB’ye aday bir ülke olduğunu anımsattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından hemen sonra yeni cumhuriyetin diplomatik ilişkiler tesis ettiği ilk ülkelerden birinin de Arnavutluk olduğunu vurgulayan Atay, “2023 yılı Türkiye-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin tesisinin de 100. yılı. Yüzyıllardır süregelen ortak tarihimiz, her ikisi de bölgemizdeki kırılgan barışın korunmasına katkıda bulunan iki dost ülke, iki müttefik ve iki AB aday ülkesi oluşturmuştur.” diye konuştu.

Orta Doğu’daki gerginliklere de değinen Atay, “Gazze’deki insani trajedinin artık göz ardı edilmemesini umuyoruz. Her geçen saat daha da kötüleşiyor. Geçen hafta kabul edilen BM Genel Kurulu kararına göre acil ve kalıcı bir insani ateşkes sağlanmalıdır.” dedi.

Resepsiyon kapsamında, Arnavut ve Türk bestecilerin katılımıyla Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Senfoni Orkestrası’nın performansı icra edildi, Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini anlatan fotoğraf ve belgeler sergilendi.

Bulgaristan

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenledi.

Sofya’da bir otelde düzenlenen, İstiklal Marşı ve Bulgaristan ulusal marşının okunması ile başlayan törende konuşan Büyükelçi Sekizkök, “Cumhuriyetimizin 100 yıllık geçmişi ile mutluyuz, gururluyuz ve geleceğinden umutluyuz.” dedi.

“100 yıl önce Cumhuriyetimizin ilanı sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da tarihini değiştirdi.” diyen Sekizkök, “Bizler, Cumhuriyetimizin çocukları olarak gelecek nesillere daha güçlü, daha müreffeh bir Cumhuriyet bırakma arzusundayız.” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Sekizkök, konuşmasında ayrıca, Türkiye’de 6 Şubat depremlerinden sonra yardıma koşan, salonda hazır bulunan Bulgar arama kurtarma ekiplerinin temsilcilerini de selamladı.

Kutlama töreninin ardından Sekizkök, resepsiyonun şeref konuğu olan Başbakan Nikolay Denkov ile Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla pasta kesti.

Kutlama resepsiyonuna bakanlar, milletvekilleri, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü yetkilileri ve davetliler katıldı.

Bosna Hersek

Türkiye’nin Banjaluka ve Mostar başkonsolosluklarında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vesilesiyle resepsiyon düzenlendi.

Bosna Hersek’in Banjaluka ve Mostar kentlerinde düzenlenen resepsiyonlarda, İstiklal Marşı ve Bosna Hersek Milli Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı gösterildi.

Banjaluka Başkonsolosu Oğuz Kılıç, Türk halkının 100 yıldır atalarının mirasını koruduğunu belirterek, Türkiye’nin her alanda gelişmeye devam edeceğini söyledi.

Mostar Başkonsolosu Yaşar Ergün de Türkiye’nin her zaman Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediğini vurgulayarak, Bosna Hersek ile derin tarih, kültür ve insan bağlarının bulunduğunu kaydetti.

Banjaluka ve Mostar’daki resepsiyonlara çok sayıda yetkili, Başkonsolosluk çalışanı ve davetli katıldı.
Kaynak: trtavaz

Read Previous

İzzeddin el-Kassam Tugayları: Gazze’nin güneyinde İsrail askeri araçlarını vurduk

Read Next

2 FETÖ’cü Yunanistan’a kaçarken yakalandı