Balkanlar’da seçimin yankıları sürüyor

Balkanlar’da medya ve analistler, Türkiye’de Pazar günü gerçkeleştirilen seçimler ve sonuçlarını tartışmaya devam ediyor.

Bosna Hersek’te yayınlanan Slobodna-Bosna, Türkiye’de seçimlere katılım oranı ve oyların bir gün içerisinde sayılarak sonuçların açıklanmasını Bosna Hersek’teki sürüncemeli mekanizma ile karşılaştırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki seçimlere katılım oranının dünyada benzerinin olmadığına ilişkin açıklamasına yer veren gazete, Türkiye’de seçimlerin ilk sonuçları saatler içerisinde belli olurken Bosna Hersek’te Merkezi Seçim Komisyonu’nun seçimlerden bir ay sonra seçimin kesin sonuçlarını açıklamaya devam ettiğini ve yurt dışından posta ile gelen oyların ise aylar sonra ülkeye ulaştığına dikkat çekti.

Hırvat Nacional dergisi Türkiye’de anketlerin çoğunun halkın nabzını yanlış ölçtüğüne dikkat çekerek muhalif lider Kemal Kılıçdaroğlu’nu on puan önde gösteren anketleri gerçekleştiren kurumların seçimlerin en büyük kaybedeni olduklarını ifade etti ve yanlı olup olmadıklarını sorguladı.

Eski Hırvatistan Dışişleri Bakanı Miro Kovaç ise N1 televizyonuna yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anketleri ve medyada oluşturulan algıyı yalancı çıkararak kazandığını vurguladı ve ikinci turda yeniden seçileceği öngörüsünde bulundu.

Hırvat Hina Ajansı da seçimlerin ikinci turunun favorisinin Erdoğan olduğunu kaydeden bir haber yayınladı. 

Sırbistan’daki Boşnak partilerinden SDA Sancak (SDA Sandžak) lideri Sulejman Ugljanin ise seçimin ilk turundaki sonuçlar vesilesiyle AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı gönderdi. Ugljanin, Türk halkının üst düzey bir demokrasi örneği ortaya koyduğunu ve AK Parti’nin politikalarına destek verdiğini söyledi. 

Mesajda, Erdoğan liderliğindeki AK Parti’nin bir seçmenin iradesiyle bir kez daha Türk parlamentosunda çoğunluğu elde ettiğine dikkat çekildi. 

Sırbistan Sosyal Demokrat Partisi (SDPS) lideri Rasim Ljajic ise mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın matematiksel ve psikolojik avantaja sahip olduğunu ifade ederek seçimlerin ikinci turunun “mutlak favorisi” olduğu yorumunda bulundu. 

Balkan News

Read Previous

Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları maaşlarının artması için uyarı protestosu düzenledi

Read Next

Kosova Savunma Bakanı Mehaj, Büyükelçi Angılı ile görüştü