Balkanlar’da yaşayan Müslümanlar, mübarek ramazan ayının sona ermesiyle birlikte bugün Ramazan bayramını kutluyor.

Bosna Hersek’in birçok kentinde Müslümanlar iki yıl aradan sonra pandemi tedbirlerinin tamamen kaldırılmasıyla birlikte bayram namazı için camileri doldurdu.

Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii’nde bayram namazını Reisü’l-ulema Husein Kavazovic kıldırdı. Bayram hutbesinde Kavazovic, Bosnalı Müslümanların birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekti. Hutbesini Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, KaradağSırbistan ve bölge dışındaki tüm Müslümanların bayramını tebrik ederek sonlandıran Kavazovic, “Gönülden bayram dileklerimi ailelerinize de iletin. Bayram şerif mübarek olsun!” dedi.

Banya Luka kentindeki Müslümanlar ise bayram namazlarını Türkiye’nin desteğiyle yeniden inşa edilen Ferhat Paşa Camii’nde kıldı.

Karadağ’ın dört bir yanındaki Müslümanlar da bayram namazlarını ülkede sayısı 130’u geçen camide eda etti. Başkent Podgoritsa’da bayram namazı, Osman Ağa Camii’nde kılındı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de çevre şehirlerden gelenlerin de katılımıyla bayram namazı Zagreb Camii’nde kılındı.

Kosova’da kutlamaların merkezi ise Priştine’deki Sultan Mehmet Fatih Camii oldu.

Sırbistan’da Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar’da ise bayram kutlamalarının merkezi, İstanbul Camii oldu. Sancak Müftüsü Senad Halitoviç’in kıldırdığı bayram namazının ardından Sancaklı Müslümanlar, kabir ziyaretleri ve bayram ziyaretleri için yola koyuldu.

Balkan News

Fotoğraflar: AA

Önceki Haber

Danimarkalı ırkçı siyasetçi Paludan, İsveç’te cami önünde Kur’an-ı Kerim yaktı

Sonraki Haber

Entelektüel bir hükümdar: Fatih Sultan Mehmet