Balkanlarda konut fiyatlarında en yüksek artış K. Makedonya’da

Kuzey Makedonya’da emlak fiyatları artıyor ve son 2-3 yıldır ülke Avrupa’da fiyat artışlarında düzenli olarak ilk 10’da yer alıyor.

Makedonya için son istatistiksel veriler mülk fiyatlarının %20,6 gibi yüksek bir oranda arttığını gösteriyor. Mevcut büyümenin en muhtemel nedeni, ülkenin 2020’den bu yana AB’ye katılım için resmi müzakerelerde bulunması ve ancak şimdi yatırım yapılacak bir yer olarak görülmesi.

Aynı durum, Balkan ülkeleri arasında fiyat değerlenme sıralamasında yıllık %17,6 büyümeyle ikinci sırada yer alan Arnavutluk için de geçerli.

Üsküp’ün merkezinde daire fiyatları metrekare başına 2 bin avronun üzerine çıktı, ancak emlak piyasasında 2022’ye kıyasla dairelere yönelik talepte azalma, yani yavaşlama kaydedildi.

Özellikle eski binalarda teklif arttı, ancak sahipleri fiyatların yükseldiği bir dönemde mümkün olduğu kadar çok satış yapmak istiyor.

Üç aylık fiyat artışının %12,4, %16,5, %21,3 olduğu 2022 yılının verilerini karşılaştırırsanız, geçen yıla göre büyümede yavaşlama eğiliminin olduğu ancak fiyatın hala yükseldiği görülüyor.

Son nüfus sayımı, toplam 839.000 dairenin yüzde 63,4’ünde yerleşik olduğunu gösterdi. Sayım görevlileri Üsküp’teki 243.000 daireden 70.000’inin boş olduğunu kaydetti. Bu istatistikler inşaatçıların talebin karşılanamayacağı yönündeki iddialarını desteklemiyor.

Böyle devam etmesi durumunda konut fiyatlarındaki gerçekçi olmayan artış ülkenin finansal istikrarını tehlikeye atabilir.

Read Previous

Türk Gençlik Kulübü Gazze’ye Nakdi Yardım Kampanyası Düzenliyor

Read Next

BM Raportörü, İsrail’in Gazze’de “soykırım” yaptığını gösteren haklı gerekçeler olduğunu belirtti