Balkanlarda İrfan Ocaklar kültür buluşmalarına yoğun ilgi

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü’nün evsahipliğinde , sırasıyla 2. “Balkanlarda İrfan Ocakları Kültür Buluşmaları” programı Priştine’de düzenlendi.

Yunus Emre Priştine Türk Kültür Merkezi’nde geniş katılımla gerçekleşen program çerçvesinde panel tertiplendi.

Panelistler Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tatcı, Araştırmacı Mahmut Dipşar,dr. Mustafa Tekçe ve Timuçin Çevikoğlu, Balkanlarda irfani geleneğin ihyasını farklı ve ilginç açılardan ele aldı.Büyük bir dşikkatle dinlenen panelde söz alan konuşmacılar irfani geleneğin korunması ve güçlendirilmesinin öneminden bahsetti.

Dr. Mustafa Tatcı’nın konuşması ile açılan panelde ilk konuşmacı olarak söz alan Mahmut Dipşar diğerleri arasında her tecillide iyi tarafların görülmesi, her yerde kusur görmemenin, emin ve doğru yolda olmanın, hem hakikatı bulmak , hemde hayır gçrmenin enm önemli unsurları olduğunu belirtti.

Dr. Mustafa Tekçe de “ Günümüz insanında adım adım Ebzehe’leşmek ya da Muhammedf’i doğum” konusunda tıp biliminden örnekler vererek Kutlu Doğum’dan bahsetti.

Panelin ardından program çerçevesinde Sedat Anar yönetiminde müzk dinlerisi icar edildi.

2. “Balkanlarda İrfan Ocakları Kültür Buluşmaları” programı bu akşam Prizren Yunuse Emre Türk Kültür merkezi’nde düzenlenecek.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

İçişleri Bakanlığı raporuna göre Makedonya’da vatandaş sayısı 2.464.266

Read Next

Kütüphane Sohbetlerinde bu ay şair Namık Kemal’in eserleri ele alınacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *