NATO’nun 1999’dan bu yana desteklediği Balkanlar Havacılık Normalleşmesi süreci kapsamında Kosova alt hava sahası için önemli bir karar alındı.

NATO öncülüğünde yürütülen normalleşme kapsamında Kosova alt hava sahasının ticari uçuşlara açıldığı ve bundan sonra Kosova’ya gidecek uçakların Sırbistan hava sahasını da kullanabileceği belirtildi.

Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanımamasından dolayı iki ülke arasında süregelen gerilim nedeniyle Priştine Havalimanı’na inecek uçaklar genellikle Kuzey Makedonya veya Arnavutluk hava sahalarını kullarak son yaklaşmalarını tamamlayıp Priştine’ye inebiliyordu.

Alınan bu karar doğrultusunda alt hava sahası içinde uçuşların açıldığı ve artık Priştine’ye kuzeyden gelen son yaklaşmalarda Sırbistan hava sahasının da kullanılabileceği belirtilirken, bunun sivil uçuşlarda süre ve mesafeyi kısaltarak olumlu bir katkı sağlayacağı belirtildi.

2014 yılında Kosova üst hava sahasının açıldığı duyurulmuş ve buranın kontrol trafiğinin sorumluluğu Macaristan hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı HUNGAROCONTROL tarafından üstlenilmişti.

Bu karardan 7 sene sonrasında Kosova alt hava sahasının da hizmete tamamen açılması Balkanlardaki havacılık normalleşmesi açısından büyük önem taşıyor.

Balkanlardaki bu normalleşmenin en büyük adımının ise Sırbistan-Kosova arasındaki uçak seferleri ile atılacak.

Alman Eurowings’in Belgrad-Priştine arasında başlatmayı planladığı uçuşlarda iki ülke arasındaki hava ulaşımının tamamen normale dönmesi hedefleniyor.

AirTürkHaber

Önceki Haber

Yunanistan’da “Makedon” derneği mahkeme tarafından yasa dışı ilan edildi

Sonraki Haber

Türkiye’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların Kovid-19 aşılarının yapılmasına başlandı