Balkanlar’da ABD’nin imajı iyileşiyor

Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma, Balkanlar’da ABD’nin imajının düzelme eğilimi gösterdiğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre ABD hakkında en olumlu görüşe sahip milletler Boşnaklar ve Arnavutlar, kamuoyu Batı ve ABD yanlısı olarak öne çıkan ülkeler ise Kosova ve Bosna Hersek oldu.

Bosna Hersek’te Boşnak nüfus arasında ABD’ye olumlu bakanların oranı yüzde 80 seviyesinde iken Sırplar arasında bu oran yüzde 36 olarak ölçüldü. ABD’ye olumlu bakan Hırvatların oranı ise yüzde 59 oldu.

Rusya’ya olumlu bakan Bosnalı Sırpların oranı ise yüzde 89 olarak ölçüldü.

Araştırmaya göre Kuzey Makedonya’da yaşayan Arnavutların yüzde 80’i, Kosovalı Arnavutların ise yüzde 94’ü ABD hakkında olumlu görüşlere sahip.

Ekonomia Online’ın haberine göre Bosna Hersek’te halkın çoğunluğu ülkenin Batı yanlısı bir politika izlemesi gerektiğini savunuyor. Boşnakların yüzde 58’i ve Hırvatların yüzde 52’si Avrupa ve Batı yanlısı bir siyaset talep ediyor. Kosova’da ise bu oran Arnavutlar arasında yüzde 84’e yükseliyor. Benzer şekilde, Kuzey Makedonya’da yaşayan Arnavutların yüzde 68’i de Avrupa ve Batı yanlısı bir siyaset tercih ediyor.

NATO’ya üyeliğe destek Bosna Hersek’te yüzde 51 seviyesinde bulunuyor. Ülkenin NATO’ya üyeliğine destek Boşnak nüfus arasında yüzde 69, Hırvat nüfus arasında yüzde 77 ve Sırp nüfus arasında ise yüzde 8 seviyesinde bulunuyor.

Kosovalı Arnavutların NATO’ya üyelik konusundaki desteği ise yüzde 82 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Borrell: (Tahıl ambargosuna çözüm için Türkiye’de) anlaşmanın mümkün olacağını umuyorum

Read Next

Mariçiç: AB üyeliğine onurlu bir şekilde adım atıyoruz