Balkanlar’a yeni tehdit

Almanya’nın 400 bin yeni işçi çekme planının, demografik kriz yaşayan Balkanlar’daki durumu daha kötü hale getirmesinden korkuluyor.

Almanya’daki yeni hükümetin işçi eksikliğinin ekonomide yavaşlamaya neden olduğu için 400 bin göçmen işçiyi ülkeye çekme planı, Balkanlar’da yeni bir göç dalgası endişesine neden oldu.

Koalisyon ortaklarından Hür Demokratik Parti’nin (FDP) parlamento lideri Christian Duerr, Almanya’da kalifiye işçi eksikliğinin ekonomiyi olağanüstü bir şekilde yavaşlattığını ve bu problemin modernize edilmiş bir göç politikasıyla çözülebileceğini söyledi. Duerr, “Bir an önce dışarıdan 400 bin kalifiye işçi çekmek zorundayız” diye konuştu.

Balkanlar’da Kuzey Makedonya, 1990’lı yılların başından bu yana nüfusunun yaklaşık dörtte birini kaybetti. 2021’de gerçekleştirilen nüfus sayımı ise nüfusun son 20 yıl içerisinde ise %10 kadar azaldığını ortaya koydu.

Durumun daha vahim olduğu Arnavutluk’ta ise son 30 yıl içerisinde 1,7 milyon kişi başka ülkelere göç etti. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre Arnavutluk’un nüfusu, bu asrın sonuna kadar 1 milyonun altına düşecek.

Göçün kötü etkilediği ülkelerden biri de Sırbistan. Dünya Bankası verilerine göre nüfusu yaklaşık 7 milyon olan Sırbistan, 2050’ye kadar olan dönemde bir milyon kişi daha eksilecek.

Hırvatistan’da geçtiğimiz yıl yapılan nüfus sayımı da ülkenin son 10 yıl içerisinde nüfusunun yüzde 10’unu kaybettiğini ortaya koymuştu.

Her yıl on binlerce eğitimli gencin Avrupa ülkelerine gitmesi nedeniyle Batı Balkan ülkelerinin yaşadığı ekonomik kaybın yıllık yaklaşık 5,5 milyar avro olduğu düşünüşülüyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

NATO, Bulgaristan ve Romanya’dan çekilmesi için Rusya’nın yaptığı talebi reddetti

Read Next

Anadolu Efes, Yunan ekibi Panathinaikos’u son saniye basketiyle kazandı